Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
KARGU ve ALPAGU KAMİKAZE İHA
13 Mayıs 2017
Fatih A

KARGU ve ALPAGU KAMİKAZE İHA

Türkiye, insansız hava araçları  teknolojisinde yeni bir boyuta geçiyor. Milli olarak geliştirilen kamikaze  (vurucu drone) ve yapay zeka algoritmalarıyla donatılan gözetleme maksatlı otonom  “drone”ların “sürü” şeklinde hareket edip birlikte çoklu drone harekatı yapmaları  sağlanacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Savunma Sanayii Müsteşarlığına sistem  mühendisliği, teknik destek, proje yönetimi, teknoloji transferi, lojistik destek  hizmetleri veren Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ (STM), son  çalışmalarıyla Türkiye’yi insansız hava aracı teknolojisinde farklı bir noktaya  taşıyacak.

Türk mühendisler tarafından özgün geliştirilen ürünler, sahip  oldukları üstün taktik özellikleriyle asimetrik harp, terörle mücadele ve  güvenlik operasyonlarında kullanılacak.

Yakın zaman içinde testleri tamamlanarak üretimlerine başlanacak  “drone”lar, isimleriyle de dikkati çekiyor. İsimlerini, öz Türkçe savunmayı  hedefleyen askeri ikonlardan alan “Alpagu”, “Kargu” ve “Togan”ın bu yıl göreve  hazır hale gelmesi planlanıyor.

 


HEM KEŞİF YAPIYOR HEM KAMİKAZE

Asimetrik harp ve terörle mücadele operasyonlarının en kritik  ekipmanlarından biri olmaya aday Alpagu, eski Türkçe’de “tek başına düşmana  saldıran yiğit” anlamını taşıyor. Otonom veya manuel kullanılabilen Alpagu’nun  Togan ve Kargu’dan farkı, sabit kanatlı olması ve bir lançerden fırlatılabilmesi.

Özel tasarımı sayesinde hafif ve kompakt bir yapıya sahip olan Alpagu,  tek kişi tarafından azami 45 saniyede kullanıma hazır hale getirilebiliyor.

Kamikaze görevinin yanı sıra keşif ve gözetleme de yapabilen  Alpagu’nun taşıdığı patlayıcı, sahada başka bir patlayıcıyla değiştirilebiliyor.  Tamamen özgün geliştirilen ve gerçek zamanlı görüntü işlemeyle derin öğrenme  algoritmalarının kullanıldığı Alpagu’nun, IDEF 2017’nin en dikkati çekici  ürünlerinden biri olması bekleniyor.

DÖNER KANATLI KAMİKAZE KARGU

“Dağ başındaki gözlem kulesi” ve “Atmaca” anlamlarına gelen STM’nin  bir diğer ürünü Kargu, yüksek performanslı seyrüsefer ve hareketli hedeflere  yönelik kamikaze özellikleriyle öne çıkıyor.

Gece ve gündüz operasyonel faaliyetler için geliştirilen döner kanatlı  Kargu, operasyon sahasında çok kısa sürede göreve hazır hale getirilerek tali  zararları en aza indirecek şekilde hassas vuruş yapabiliyor. Alpagu’da olduğu  gibi otonom veya uzaktan kumandayla kullanılabilen Kargu’nun mühimmatı da arazide  kolaylıkla değiştirilebiliyor.

Lazer mesafe bulucu, görev iptal, acil imha gibi özelliklere de sahip  olan Kargu’nun, asimetrik harp ve sınır güvenliği alanlarında ön plana çıkması  bekleniyor.

TEHDİTLERİ TOGAN TESPİT EDECEK

“Doğan” anlamına gelen Togan ise yüksek performanslı uçuş özelliği  sayesinde otonom olarak nesne tespiti, teşhisi, takibi ve sınıflandırması  yapıyor.

Yapay zeka algoritmalarının yoğun kullanıldığı Togan, 30 kat optik  yakınlaştırma özelliğiyle keşif ve gözetleme görevlerinde üstün başarı sağlamak  için geliştirildi.

Operatöre gerek kalmaksızın uçuş görevini yerine getirebilen,  hareketli veya hareketsiz tehditleri otomatik olarak belirleyip sınıflandırabilen  Togan, gece ve gündüz operasyonlarında kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

Tek personelle çok kısa sürede göreve hazır hale getirilebilen ve 40  dakika boyunca havada kalabilen Togan’ın, sürü zekasının ilk milli örneğini  teşkil etmek üzere kamikaze dronelar Kargu ve Alpagu ile birlikte çoklu drone  harekatı yapacak şekilde kullanılması planlanıyor.

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu Namaz Vakitleri -- Ulucan Medya