Kayıp Uçaklar – Edouard Bague – Bleriot XI

Paylaş
 

İnternetten çeşitli kaynaklardan araştırıp derlediğimiz kayıp uçaklarbu kategorisine Bleriot XI tipi uçağı ile 1911 yılında kaybolan Edouard Bague ile devam ediyoruz.

Edouard Bague Akdeniz’i baştan başa geçmek isteyen 32 yaşında bir Fransız teğmendi. 1911 yılındaki ilk girişimi rotası gereği Antibes’ten Ajaccio’ya, Corsica’ya, oradan da Sardunya’ya ve daha sonra Sicilya’dan Tunus’a uçmayı planladı. Ancak bir navigasyon hatası nedeniyle Ajaccio’ya ulaşmadı. Bunun yerine, saat 7.30’da başlayan ve saat 13.00’da biten bir uçuştan sonra, Bague küçük ağaçlı İtalyan adası Gorgona’ya indi. Blériot monoplane tipi uçağı inişte ciddi şekilde hasar gördü ve Bague yaralandı. Ancak uçtuğu 200 km’lik mesafe ile yeni bir rekor kırmıştı.

5 Haziran 1911 tarihinde Bague, Akdeniz’i hava yoluyla geçmeye yönelik ikinci bir girişimde bulundu. Planlanan güzergahı şuydu:

Nice’ten Calvi’ye , Korsika (170 km)    

 Calvi’den Ajaccio’ya , Korsika (80 km)    

 Ajaccio’dan Sassari’ye, Sardunya’ya (150 km)     

Sassari’den Cagliari’ye, Sardunya’ya (200 km)     

Cagliari’den Bizerta’ya, Tunus (200 km)     

Bizerta’dan Tunus’a (80 km)

Uçağı, Nice’den ayrıldıktan kısa bir süre sonra ortadan kayboldu. Uçuşa bir pusula olmadan başladığı bildirildi.  Bir görgü tanığı, Bague’nin uçtuğu ve  bekleneceği bölgede zorlukla görünen bir uçağın belirdiğini bildirmiştir. Olaydan sonra bir kaç Fransız donanma ve araştırma gemisi günlerce arama yapmasına rağmen Baguet’den bir iz bulamamışlardır.

Diğer Kaybolan Uçaklar İçin TIKLAYINIZ

Geçmişten Günümüze Kayıp Uçaklar

Bu yazı 1563 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV