Kıbrıs Geçitkale Havalimanı İHA/SİHA Üssü Olacak

Paylaş
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 1982 yılında askeri maksatlar için inşa edilen, bir dönem sivil uçuşlar için de Geçitkale Havalimanı’nın İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) üssü yapılması yönünde çalışma başlatıldı.

Bu amaçla Ankara’dan uzman bir ekip KKTC”ne gitti. Geçitkale Havalimanı’nda incelemeler yapan uzman ekibin, olumlu görüş bildirdiği belirtildi. Geçitkale, NATO standartlarında inşa edilmişti.

Ankara, havalimanının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kullanımına verilmesi isteğinde bulundu. TSK, havaalanının Doğu Akdeniz’de görev yapan İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) merkezi yapılması yönünde bir görüş sundu.

‘KKTC OLUMLU YAKLAŞTI’

KKTC hükümeti de Ankara’nın isteğine sıcak baktı. Bunun üzerine Genelkurmay Başkanlığı’ndan uzman bir ekip, KKTC’ne gitti. Uzman ekip pist zeminini ve hangarları inceledi.

Geçitkale Havalimanı’nda savaş uçaklarının sığacağı büyük beton hangarlar bulunuyor. Bunun yanında, pist de savaş uçaklarının rahatlıkla kalkış ve iniş yapacağı şekilde inşa edildi.

 

Bu yazı 704 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Süleyman dedi ki:

    İlk cümleyi bir daha okuyun orada bir eksik var. Tam Geçitkale’den önce gelen bir kelimeyi silmişsiniz sanki. Ayrıca KKTC’ne değil KKTC’ye olur. Açılıma değil kısaltmanın okunuşuna göre ek gelir yani.
    İyi çalışmalar.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV