Kıyamet Günü Uçağından Elektronik Araçlar Çalındı

Paylaş
 
Rusya’da bir nükleer savaş sırasında devlet başkanı ve diğer üst düzey yetkilileri korumak ve komuta kontrol merkezi olarak kullanılmak üzere tasarlanan bir “Kıyamet Günüuçağı bakım gördüğü tesiste soyuldu.

Rusya polisi, Rusya hükümetine ait, bir nükleer savaş sırasında kullanılmak üzere tasarlanmış çok gizli askeri uçak olan “Doomsday Plane” dan çalınan radyo parçalarını arıyor.

Askeri hassas tesislerin güvenliği konusunda soru işaretleri uyandıran soygun, Ilyushin Il-80 uçağında bakım çalışmaları yapılırken gerçekleşti. Uçak, Soğuk Savaş’ın sonlarında bir Sovyet jet uçağından modifiye edilerek, üst düzey yetkililerin bir kriz sırasında birliklerini kontrol etmeleri için bir hava komuta merkezi olarak hizmet vermiştir.

Rus medyası, parçaları çalanların geçtiğimiz Cuma günü kargo kapağından içeri girerek 39 elektronik aletin çalındığını bildirdi. Polis, uçağın Taganrog kentindeki bir havaalanında bulunduğunu, ancak çalınan teçhizatın niteliği hakkında tahmini değeri dışında – 1 milyon ruble’den fazla ayrıntı verilmediğini açıkladı.

Rus askeri uzmanları, bazı parçalarda altın ve platin gibi değerli metallerin kullanılması  nedeniyle eşyaların çalındığını iddia ettiler.

Rusya’nın Il-86’lardan dönüştürülen, olası bir nükleer savaş için tasarlanmış dört adet Ilyuşin-80 uçağı var.

Uçağın, yolcuların atom patlamalarına karşı korunması için pencereleri yok.

Bu uçakların, ülkenin silahlı güçleri ve nükleer füze fırlatma kapasitesine sahip birimleriyle teması sağlayan özel bir iletişim donanımı var.

Uçak, kuyruğundan çıkan kilometrelerce uzunluktaki anteniyle balistik füze denizaltılarıyla iletişim sağlayabiliyor.

Yakıt ikmali yapmadan birkaç gün havada kalabilen uçağın, Devlet Başkanı Vladimir Putin’le diğer siyasi ve askeri yetkililerin olası bir nükleer savaşı buradan idare etmesi için tasarlandığı belirtiliyor.

Ilyuşin-80’lerin bazı özellikleri devlet sırrı olarak tutuluyor. Çalınan ekipmanın ne kadar hassas olduğu ve bu sırların başkalarının eline geçmesine yol açıp açmayacağı bilinmiyor.

15 yıldır hizmette olan bu uçakların daha büyük versiyonları olan Il-96 400M’lerle değiştirilmesi planlanıyordu.

Yeni uçakların nükleer patlamalardan kaynaklanan elektromanyetik darbelere dayanıklı olduğu ve gelişmiş bir kalkanı, elektronik ve iletişim sistemleri olduğu belirtiliyor.

Bu yazı 1177 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV