Korona Krizinin Kaybedeni A380 Oldu

Paylaş
 

Koronavirüs salgını yüzünden ütün havayolu şirketleri yolcu uçuşlarını durdurmuş tahliye va kargo uçuşları hariç seferler yapılamakta. Hal böyleyken tüm havayolu şirketleri mali olarak zor durumda kaldı.

Maliyetleri düşürmek için çeşitli yollar arayan şirketler işten personel çıkarmak ya da uçaklarını filodan çıkarmak gibi çeşitli çözüm yolları peşinde. Hal böyleyken zaten havayolu şirketlerinin maliyetini arttıran bi faktör olarak hep ön sıralarda olan Airbus A380 tipi uçaklar da bu nedenle bu pamdemi sürecinin kaybedeni oldu. Çoğu şirket filodan bu tip uçaklarını çıkarırken bazı şirketler ise uçan A380 sayısını yarıya indirme kararı aldı. Öte yandan bazı A380 siparişleri ise iptal oldu.

Air france

Filosunda 10 adet Airbus A380 tipi uçak bulunan Air france 2023 yılında filodan tamamen çıkarmayı planladığı 10 uçağın filodan çıkarılma tarihini öen aldı. Uçaklar önümüzdeki günlerde filodan ayrılacak.

Emirates

Birleşik Arap Emirlikleri havayolu şirketi Emirates şirketi filosunda günümüz itibarı ile 115 adet Airbus A380 tipi uçak bulunuyor. 8 adet uçak ise sipariş durumunda. Emirates Airbus şirketinden 8 adet uçağın 3 adetini istediğini geri kalan 5 adetinin iptalini istiyor. Airbus ise ödeme erteleme teklif etti. Detaylar önümüzdeki günlerde belli olacak.

Lufthansa

alman havayolu şirketi Lufthansa ise filosunda bulunan 14 adet Airbus A380 tipi uçağın 7 tanesini filodan çıkaracağını açıkladı. Filoda kalacak uçakların ise sadece Münih Havalimanı’ndan sefer yapoacağı öğrenildi.

A380 için alınan bu kararları filosunda A380 tipi uçk bulunduran diğer havayolu şirketlerinin de benzer kararlar almaya itebileceği gelen bilgiler arasında.

Bu yazı 703 kere okundu.
Etiketler:
airbus 380 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV