Milli Muharip Uçağı ASELSAN Donatacak

Paylaş
 

Milli savaş uçağımuız Milli Muharip Uçak – TF-X – MMU’yu ASELSAN donatacak. Aselsan, radar, elektronik harp ve elektro-optik sistemler için projeler yürütmekte. Ayrıca Milli mühimmatların da MMU’ya entegre edileceği gelen bilgiler arasında. Uçuş Kontrol Sistem Sensörleri ve Pilot Kaskı için Entegre Gösterge hazırlanacak.

Milli Muharip Uçağı (MMU) – TF-X  Geliştirilmesi ve üretilmesi projesinin ana yüklenicisi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), en geç 2030’lu yıllarda Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmesi amaçlanan uçakların geliştirilmesine yönelik çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii  – TUSAŞ bununla birlikte uçağın üretim, tasarım sürecinde ihtiyaç duyulan sistem ve alt sistemlerin geliştirilmesi için Türkiye’deki olanaklardan da en üst seviyede yararlanacak. Türkiye’den temin edilecek sistemlerde ASELSAN çözümleri önemli bir yer tutuyor.

Aynı zamanda ASELSAN, Milli muharip uçak için milli radar, elektronik harp ve elektro-optik sistemler geliştirecek. Bu alanda yapılacak çalışmalarla MMU için ihtiyaç duyulan kritik görev sistemlerinin milli olarak geliştirilmesi ve projenin ilerleyen zamanlarında uygun aşamalarda tam harekat yeteneği kazanacak şekilde uçağa entegre edilmesi amaçlanıyor.

Uçağın hava haberleşme sistem ihtiyaçları için ASELSAN ve TUSAŞ arasından geçen yılın sonunda Milli Muharip Uçak Bütünleşik Haberleşme Seyrüsefer Tanıma-Tanıtma Projesi başlatıldı. Bu kapsamda, MMU Ön Tasarım Gözden Geçirme Aşaması’na kadarki çalışmaların teslim edilmesi hedefleniyor. Bunun yanı sıra sözleşme veri istek listesi dokümanlarının çalışmalarına başlandı.

ASELSAN, MMU’nun Bütünleşik Elektro-optik Sistem Teknoloji Geliştirme Projesi mühendislik çalışmalarına devam ediyor. Bunun yanında hem MWIR hem LWIR (Uzun Dalgaboyu Kızılötesi) MCT dedektör geliştirme faaliyetleri sürdürülüyor.

Elektronik harp sistemleri kapsamında MMU Bütünleşik RF Sistemi Geliştirme Projesi’yle hem kritik teknoloji geliştirme, hem de ürüne yönelik gereksinim tanımlama faaliyetleri devam ediyor.

ASELSAN’ın yürüttüğü çalışmalar, milli mühimmatların MMU’ya entegrasyonuna yönelik olarak devam ediyor. TUSAŞ ile imzalanan sözleşme kapsamında, Minyatür Bomba, Akıllı Çoklu Salan ve Lazer Güdümlü Bomba’nın MMU’ya entegrasyonu amaçlanıyor.

ASELSAN ve TUSAŞ arasında ayrıca Uçuş Kontrol Sistem Sensörleri ve Kaska Entegre Gösterge için sözleşme görüşmeleri yürütülüyor. 2021 içinde sözleşme imzalanmasıyla bu konudaki çalışmaların da başlaması planlanıyor.

MMU Projesi ile yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda Türkiye, 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yerini alacak.

Bu yazı 195 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV