Nereden Gelmişler? Nerdeler? TC-GAC

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize ülkemizin 1994 yılında faaliyete başlayıp 1996 yılında faaliyetlerini durduran eski havayolu şirketlerinden biri olan Holiday Airlines şirketinde TC-GAC tescili ile çalışmış olan Airbus A310-222 tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

Uçağımız 1983 yılındaki ilk uçuşunun ardından Kuveyt havayolu şirketi Kuwait Airways şirketi filosuna katılarak 9K-AHC tescilini aldı ve 1990 yılına kadar bu şirkette çalıştı. 1990 yılında Irak – Kuveyt savaşı sırasında uçağa Irak tarafından el konuldu ve Irak havayolu şirketi Iraqi Airways şirketi filosuna katılarak YI-AOE tescili verildi ancak uçak asla bu tescille uçmadı ve hiç bir zaman sefer yapmadı.

1994 yılında uçak Airbus Financial Services  ( AFS ) kira şirketi mülkiyetine geçerek F-WGYP tescilini aldı.

Aynı yıl içinde ülkemiz havayolu şirketi Holiday Airlines şirketi filosuna katılan uçak TC-GAC tescilini alarak kısa bir süre çalıştı ve aynı yıl içinde filodan ayrılarak yine Airbus Financial Services  ( AFS ) şirketine döndü ve eski tescili olan F-WGYP tescilini aldı.

1997 yılında Sudan havayolu şriketi Sudan Ariways şirketi filosuna katılan uçak F-OGYX tescilini aldı ve 1999 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

1999 yılında bu şirketten ayrılan uçak kargo modeline çevrildi ve amerikan kargo havayolu şirketi olan Federal Express (FedEx) şirketi filosuna katılarak N454FE tescilini aldı. 2016 yılına kadar bu şirkette çalışan uçak sonrasında filodan ayrılarak amerikada bulunan Victorville Southern California Havalimanı‘na depolanmak üzere gönderildi. Uçak halen bu havalimanında beklemekte.

Bu yazı 808 kere okundu.
Etiketler:
airbus 310 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV