Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-ASA (2)

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimizde İstanbul Havayolları – İstanbul Airlines  şirketinde TC-ASA tescili ile çlışmış olan  Sud SE-210 Caravelle 10R tipi uçağın serüveni var sırada.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

Uçak 1967 yılındaki üretiminin ardından aynı yıl içinde fransa merkezli UTA Union De Transport Aerien şirketi filosuna katılarak F-BNRB tescilini aldı.

 

1972 yılına kadar bu şirkette çalışan uçak 1972 yılında İsviçre merkezli SATA Genève,Société Anonyme de Transport Aérien Genève  şirketi filosuna katılarak HB-ICQ tescilini aldı.

 

uçak 1978 yılında aynı tescille yine İsviçre merkezli havayolu şirketi CTA Compagnie de Transport Aérien şirketi filosuna dahil oldu.

 

1987 yılına kadar bu şirkeete çalışan uçak son olarak ülkemiz havayolu şirketlerinden İstanbul Havayolları’na geldi ve TC-ASA tescilini aldı. 1991 yılına kadar İstanbul Havayolları’nda çalışan uçak daha sonra Eskişehir Havacılık müzesinde sergilenmek üzere filodan ayrıldı. Ancak ben bu uçağın Eskişehir Havacılık müzesinde sergilendiği fotoğrafını bulamadım.

 

Bu yazı 805 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV