Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-ASK

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimizde Birgen Air  şirketinde TC-ASK  tescili ile  çlışmış olan Boeing 767-269 (ER) tipi uçağın serüveni var sırada. Bu uçak Türk havayolu şirketlerinde nadir görülecek uçaklardan biriydi. Çünkü Boeing 767 ülkemizde nedense çok rağbet gören bir uçak olmadı.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

Uçağımız 1986 yılındaki ilk uçuşunun ardından Kuveyt havayolu şirketi Kuwiat Airways şirketinin öz malı olarak 9K-AIA tescilini alarak aynı tescille Mısr havayolu şirketi Egypt Air ve Katar havayolu şirketi Qatar Airways şirketlerinde kiralık olarak çalıştı.

 

Uçak aynı yıl yani 1994 yılında 5W-TEA tescilini alarak Samoa havayolu şirketi Polynesian Airlines ve eski şirketi olan Kuwait Airways şirketlerinde 1995 yılına kadar çalıştı.

 

1995 yılında bu şirketlerden ayrılan uçak aynı yıl içinde ülkemiz havayolu şirketlerinden Birgen Air şirketine gelerek TC-ASK tescilini aldı. Uçak Birgen Air şirketinde kiralıkken 1996 yılına kadar Dominik Cumhuriyeti havayolu şirketi  HI-660CA tescili ile Alas Nacionales, Şili havayolu şirketi CC-CDX tescili ile LAN Chile havayolu şirketlerinde de Birgen Air şirketinden kiralık olarak çalıştı.

 

 

 

1996 yılında Birgen Air filosundan ayrılan uçak Gabon havayolu şirketi Air Gabon şirketi filosuna katılarak TR-LEJ tescilini aldı.

 

1999 yılına kadar Ar Gabon şirketi filosunda çalışan uçak 1999 yılında FSBU First Security Bank of Utah kira şirketine gelerek N637P tescilini aldı.Uçak Gabon Air renkleri ancak yeni tecili ile.

 

2004 yılına kadar yerde bekleyen uçak 2004 yılında Kırgızistan Havayolu şirketi olan Phoenix Aviation şirketi filosuna katıldı ve EX-067 tescilini aldı. Uçak aynı tecille kısa bir süreliğine Afganistan havayolu şirketi Kam Air şirketinde de çalıştı.

 

 

Uçak 2005 yılında tekrar Phoenix Aviation şirketine dönerek A6-PHZ tescilini aldı. Uçak 2006 yılına kadar Birleşik Arap Emirlikleri havayolu şirketi AVE.com havayolu şirketinde de aynı tescille çalıştı.

 

Uçak 2006 yılında AVE.com havayolu şirketinden ayrılarak N251MY tescilini alarak 2006 – 2015 yılları arasında sırasıyla amerikain kira şirketi KMV Leasing, amerikan havayolu şirketi Maxjet, ve amerikan havayolu şirketi Dynamic Airways şirketlerinde aynı tescille çalıştı.

 

 

Uçak bu süre zarfında 2011 – 2012 yılları arasında Tayland havayolu şirketi Sunny Airways şirketi filosuna katılarak HS-KOA tescili ile de çalıştı.

 

Uçak son olarak 2015 yılında Dynamic Airways şirketi adına çalışırken

Florida Fort Lauderdale Havalimanı’nda yakıt sızıntısı nedeniyle sol motorunda çıkan yangın neticesinde yerde yandı ve sonrasında hurdaya ayrıldı.

 

 

Bu yazı 693 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV