Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-COA

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimizde şimdilerde olmayan  2000’li yılların başlarında kurulan ve sonradan kapanan Bosphorus European Airways ( Boğaziçi Avrupa Havayolları ) BEA şirketinde TC-COA tescili ile çalışmış olan Airbus A300B4-120 tipi uçak var.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

Uçağımız 1980 yılındaki üretiminin ardından aynı yıl içinde İsveç havayolu şirketi SAS Scandinavian Airlines şirketinde 1984 yılına kadar SE-DFL tescili ile çalıştı. Uçak aynı tescille 1984 yılında Danimarka havayolu şirketi Scanair şirketine geçti ve 1987 yıluına kadar bu şirkette çalıştı.

1987 yılında Scanair şirketinden ayrılan uçak yine bir Danimarka havayolu şirketi olan Conair şirketi filosuna katıldı ve OY-CNL tescili ile 2001 yılına kadar Mısr Havayolu şirketi ZAS Airline of Egypt, Dominik Cumhuriyeti havayolu şirketi Dominicana, Belçika havayolu şirketi Sobelair, ve yine bir Danimarka havayolu şirketi olan Premiair, şirketlerinde çalıştı.

2001 yılında bu şirketten ayrılan uçak ülkemizin eski havayolu şirketlerinden biri olan BEA – Bosphorus European Airways şirketi filosuna katıldı ve TC-COA tescilini aldı. Sonrasında kapanan şirketin uçakları Atatürk Havalimanı’nın kapanmadan önceki son günlerinde park yerinde beklerken mavi kuyrukları ile belki dikkatinizi çekmiştir.

Bu yazı 1336 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV