Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-DRD

Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-DRD

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize devam ediyoruz. Sıradaki uçağımız ülkemizin eski havayolu şirketlerinden Dardanle Havayolları – Dardanel Airlines şirketinde TC-DRD tescili ile çalışan Beech 1900C-1 tipi uçakla devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

Kısaca Dardanel Havayolları’ndan bahsedelim yeri gelmişken. 1997 yılında isminden de anlaşılacağı üzere Çanakkale ile özdeşleşmiş bir marka olan Dardanel Havayolları Çanakkale merkezli işadamı Niyazi Önen tarafından kuruldu. Küçük uçaklarla İstanbul, Edremit, Gökçeada gibi meydanlara seferler düzenlerdi. Filosunda aynı model iki uçak bulunmaktaydı.

Uçaklardan Biri TC-CNK idi ve şirketin kurulduğu ilin ismini içeriyodu o uçağı daha önce işlemiştik. TIKLAYINIZ

Sıradaki uçak ise yine aynı model bu kez şirketin ismini içeren TC-DRD tescilini almıştı.

Uçak 1991 yılındaki üretiminin ardından aynı yıl içinde N55456 tescili ile amerikan havayolu şirketi Markair Express şirketi filosuna katıldı.

Mülkiyetinde bulunduğu Raytheon şirketine 1995 yılında dönen uçak aynı tescilde kaldı.

1997 yılında ülkemiz havayolu şirketi Dardanel Havayolları’na gelen uçak TC-DRD tescilini aldı ve 1998 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

1998 yılında Dardanel Havayolları‘ndan ayrılan uçak YV-1105C tescili ile  Venezuela havayolu şirketi Pas Airlines havayolu şirketine kiralandı.

2000 yılında yine N55456 tescili ile Raytheon şirketine dönen uçak 2003 yılında Aircraft Sales and Services şirketine satıldı ve AP-BGH tescilini aldı.

2016 yılına kadar bu şirkette çalışan uçak 2016 yılınca Iron Aviation LLC şirketine satıldı ve N165LC tescilini aldı. Uçak aynı tescilli 2017 yılında amerikan havayolu şirketi Air Choice One şirketine satıldı ve halen aynı şirkette çalışıyor olarak gözükmekte.

Kapak fotoğrafı – Sanalpilot.com

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu Namaz Vakitleri -- Ulucan Medya