Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-EGT

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize Türk Hava Yolları Teknik’te  TC-EGT tescili ile çalışan olan Boeing 737-3Q8 tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

Giriş bölümündeki paragrafı okuyanlar merak etmişlerdir. THY Teknik uçak mı aldı? THY Tekniğin uçağı mı var? gibi sorular sormuşlardır. Cevabı aşağıda.

Gelelim uçağımızın nerelerden gelip şimdi nerede olduğuna.

ILFC – International Leasing and Financing Corporation kira şirketi mülkiyetinde olan ve ilk uçuşunu 1990 yılında yapan uçak aynı yıl içinde Endonezya havayolu şirketi Garuda İndonesia havayolu  şirketi filosuna katıldı ve PK-GWG tescili aldı.

1999 yılına kadar bu şirkette çalışan uçağımız 1999 yılında Aircraft Services Group şirketi filosuna katıldı ve N699PU tescilini aldı. Uçak aynı yıl içinde ingiliz havayolu şirketi British World Airlines şirketi filosuna katıldı ve G-OBWZ tescilini aldı.

2002 yılında BBAM – Babcock and Brown Aircraft Management kira şirketi mülkiyetine geçen uçak aynı yıl içinde yine ingiliz havayolu şirketi Go Fly havayolu şriketi filosuna katılarak G-IGOZ tescilini aldı. Uçak aynı yıl içinde yine ingiliz havayolu şirketi olan Easyjet UK şirketi filosuna aynı tescille katıldı.

2005 yılında bu şirketlerden ayrılan uçak aynı yıl içinde ülkemiz havayolu şirketlerinden biri olan Corendon Airlines şirketi filosuna katıldı ve TC-TJA tescilini aldı.

2008 yılında bu şirketten de ayrılan uçak Ukrayna havayolu şirketi Aerosvit Airlines şirketi filosuna katıldı ve UR-VVR tescilini aldı.

2016 yılında bu şirketten de ayrılan uçak aynı yıl içinde İran havayolu şirketi Taban Air şirketi filosuna katıldı ve EX-370123 tescilini aldı.

2018 yılına kadar Taban Air şirketinde çalışan uçak aynı yıl içinde Türk Hava Yolları Teknik – Turkish Technic tarafından satın alınarak TC-EGT tescili verildi ve eğitimde kullanılmak üzere Atatürk Havalimanı’na park yerine çekildi.

Uçak hakkında kısa bir bilgi:

Bu Kuyruk Hangi Uçağa Ait?

 

 

Bu yazı 281 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV