Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-ESB

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize ülkemizin eski havayolu şirketlerinden biri olan Euro Sun şirketinde TC-ESB tescili ile çalışmış olan Boeing 737-3K2 tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

Uçağımız 1986 yılındaki üretiminin ardından PH-HVG tescili ile Hollanda havayolu şirketi Transavia şirketi filosuna katıldı ve 1999 yılına kadar, Meksika havayolu şirketi TAESA havayolu şirketinde XA-SLK ve XA-STN tescilleri ile, fransız havayolu şirketi Air Toulouse şirketinde PH-HVG tescili ile çalıştıktan sonra 1999 yılında mülkiyeti kira şirketi Pegasus Aviation şirketine geçti ve N945PG tescilini aldı.

2000 yılında ülkemiz  havayolu şirketi Euro Sun şirketi filosuna PAFCO – Pegasus Aviation şirketinden kiralık olarak katılan uçak TC-ESB tescilini alarak 2001 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

2001 yılında bu şirketten ayrılan uçak aynı tescille yine ülkemiz havayolu şirketlerinden biri olan Air Anatolia şirketi filosuna katıldı.

2002 yılında Air Anatolia şirketinden ayrılan uçak kiracı şirket Pegasus Aviation şirketine geri dönerek N551FA tescilini aldı.

Uçak 2002 yılında Meksika havayolu şirketi Lineas Aereas Azteca şirketine kiralandı ve XA-TWG tescilini aldı.

2007 yılına kadar bu şirkette çalışan uçak 2007 yılında yine kiracı şirket Pegasus Aviation şirketine döndü ve eski tescili olan N551FA tescilini aldı.

Uçak 2021 yılı Haziran ayı itibarı ile halen aynı şirket filosunda görünmekte.

Kapak Fotoğrafı – Ken Fielding – Wikipedia

 

Bu yazı 247 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV