Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-ETE

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize ülkemizin eski havayolu şirketlerinden biri olan Atlasjet  şirketinde TC-ETE tescili ile çalışmış olan Boeing 757-2Q8 tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

ILFC kira şirketi mülkiyetinde olan ve 2001 yılındaki ilk uçuşunun ardından Meksika havayolu şirketi Mexicana havayolu şirketi filosuna N765MX tescili ile katılan uçak 2006 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

2006 yılında bu şirketten ayrılan uçak aynı yıl içinde ülkemizin eski havayolu şirketlerinden biri olan Golden İnternational Airlines şirketi filosuna katılaran TC-GLA tescilini aldı. Uçak 2008 yılına kadar bu şirkette çalıştı. 2007 yılında kısa bir süreliğine aynı tescille Hindistan havayolu şirketi Air İndia şirketine de kiralandı.

2008 yılında bu şirketten ayrılan uçak yine ülkemiz havayolu şirketi Atlas Jet havayolu şirketine gelerek TC-ETE tescilini aldı. Uçak 2008 – 2012 yılları arasında Atlasjet tarafından Suudi Arabistan havayolu şirketi Saudi Arabian Airlines şirketine de kiralandı.

2012 yılında Atlasjet filosundan ayrılan uçak aynı yıl içinde Rusya Federasyonu havayolu şirketi Utair Aiviation şirketine VQ-BQA tescili ile 2015 yılında ise yine aynı tescille yine Rusya Federasyonu havayolu şirketi Azur Air şirketine kiralandı.

Uçak 2021 Temmuz ayı itibarı ile halen aynı şirkette çalışmakta.

Bu yazı 468 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV