Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-ETL

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize ülkemizin eski havayolu şirketlerinden biri olan Atlasjet  şirketinde TC-ETL tescili ile çalışmış olan Airbus A330-223 tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

ILFC kira şirketi mülkiyetindeki uçak 2000 yılındaki üretiminin ardından aynı yıl içinde TU-TAY tescili ile  Fildişi Sahili havayolu şirketi Air Afrique havayolu şirketi filosuna katıldı ve 2002 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

2002 yılında bu şirketten ayrılan uçak EI-CXG tescilini alarak kira şirketi ILFC şirketine geri döndü.

Uçak aynı yıl içinde italyan havayolu şiketi Eurofly şirketine kiralandı ve I-EEZB tescilini alarak 2009 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

2009 yılında bu şirketten ayrılan uçak ülkemiz havayolu şirketlerinden Atlasjet şirketi filosuna katılaraı TC-ETL tesiclini aldı ve Suudi Arabistan havayolu şirkeri Saudi Arabian Airlines renklerine boyanarak bu şirkete kiralandı. Uçak 2009 – 2012 yılları arasında bu iki şirket arasında gidip geldi.

2012 yılında bu şirketten ayrılan uçak yine kiracı şirket ILFC şirketine dönerek EI-CXG tesclini aldı.

1 yıl depolanan uçak 2013 yılında Arjantin havayolu şirketi Aerolineas Argentinas havayolu şirketine kiralandı ve LV-FNL tescilini aldı. Uçak bu arada önde Aercap, Apollo Aviation sonrasında ise Carlyle Aviation Partners kira şirketi mülkiyetlerine geçti.

2021 Temmuz ayı itibarı ile uçak halen aynı şirkette çalışmakta.

Bu yazı 697 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV