Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-ETP

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize ülkemizin eski havayolu şirketlerinden biri olan Atlasjet şirketinde TC-ETP tescili ile çalışmış olan Airbus A330-223 tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

Flightlease kira şirketi mülkiyetindeki uçak 2000 yılındaki ilk uçuşunun ardından HB-IQO tescili ile İsviçre havayolu şirketi Swissair şirketi filosuna katıldı. Uçak 2002 yılında Aircastle kira şirketi mülkiyetine geçerken aynı zamanda yine aynı tescille yine İsviçre havayolu şirketi Swiss şirketinde çalışmaya başladı.

2010 yılında ülkemiz havayolu şirketi Atlasjet şirketi filosuna katılan uçak TC-ETP tescilini aldı ve 2012 yılına kadar aynı tescille bazen Atlasjet şirketinden kiralık olarak Suudi Arabistan havayolu şirketi Saudi Arabian Airlines şirketinde çalıştı.

2012 yılında amerikan havayolu şirketi Ryan İnternational Airlines şirketi filosuna katılan uçak N772RD tescilini alarak 2013 yılına kadar Nigeria Christian Pilgrim Commission  – Nijerya Hristiyan Hacı Komisyonu adına çalıştı.

2013 – 2017 yılları arasında İzlanda havayolu şirketi Air Atlanta İcelandic şirketi filosuna kiralanan uçak TF-EAA tescili ile bazen bu şirketten Suudi Arabistan havayolu şirketi Saudi Arabian Airlines şirketine kiralandı.

2017 yılında bu şirketten ayrılan uçak aynı yıl içinde önce F-WTAX tescili ile fransız havayolu şirketi Azur Aviation, aynı yıl içinde yine fransız havayolu şirketi Air Caraïbes Atlantique  şirketinde F-HHUB tescili ile çalıştı.

2018 yılında Elevate Capital Partners kira şirketi mülkiyetine geçen uçak 202o yılında Chateaeroux Deols Havalimanı’na depolanmak üzere gitti. Uçak bu tarihten beri 2021 Temmuz ayı itibarı ile burada depolanmakta.

Bu yazı 807 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV