Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-FBF

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize ülkemiz havayolu şirketlerinden biri olan Freebird Havayolları – Freebird Airlines ( Hürkuş Havayolları )  şirketinde TC-FBF tescili ile çalışmış olan Airbus A320-212 tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

GATX Leasing isimli kira şirketi mülkiyetindeki uçak 1991 yılındaki üretiminin ardından  1992 yılında ülkemiz havayolu şirketlerinden Onur Air havayolu şirketi filosuna katılarak TC-ONA tescili ile 1996 yılına kadar çalıştı.

1996 yılında bu şirketten ayrılan uçak kira şirketi GATX Leasing şirketine dönerek N491GX  tescilini aldı.

Uçak yine aynı yıl içinde Avustralya havayolu şirketi Ansett Australia şirketi filosuna katılarak VH-HYX tescilini aldı ve 2002 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

2002 yılında bu şirketten ayrılan uçak aynı yıl içinde İsveç havayolu şirketi Goodjet şirketi filosuna katıldı ve SE-RCC tescilini aldı. Uçak bu arada ilk üretildiğinde Airbus A320-211 versiyonuydu. Goodjet şirketi filosuna katılmadan önce uçak Airbus A320-212 versiyonuna çevrildi. Aradaki fark nedir merak ediyorsanız TIKLAYINIZ.

2003 yılında bu şirketten ayrılan uçak aynı yıl içinde Malta havayolu şirketi Air Malta şirketi filosuan katılarak 9H-AED tescilini aldı.

2004 yılına kadar bu şirkette çalışan uçak aynı yıl içinde bu şirketten ayrılarak ülkemiz havayolu şirketi Freebird Airlines şirketi filosuna katıldı ve TC-FBF tescilini aldı.

2011 yılına kadadar bu şirkette çalışan uçak 2011 yılında bu şirketten ayrılarak N248AT tescili ile amerikan havayolu şirketi Aero Turbine şirketine katıldı ve 2012 yılında Goodyear havalimanında yedek parça olarak parçalandı.

 

Bu yazı 210 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV