Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-FBT (1)

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize ülkemiz havayolu şirketlerinden biri olan Freebird Havayolları – Freebird Airlines ( Hürkuş Havayolları )  şirketinde TC-FBT tescili ile çalışmış olan McDonnell Douglas MD-83 (DC-9-83) tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

Guinness Peat Avitaion – GPA kira şirketi mülkiyetinde 1991 yılında ilk uçuşunu yapan uçak ingiliz havayolu şirketi Airtours International Airways şirketi filosuna G-RJER tescili ile katılarak 1996 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

1996 yılında bu şirketten ayrılan uçak N882RA tescili ile önce amerikan havayolu şirketi Reno Air, sonra yine amerikan havayolu şirketi american Airlines şirketlerinde 2002 yılına kadar çalıştı.

2002 yılında ülkemiz havayolu şirketi Freebird Airlines şirketi filosuna katılan uçak TC-FBT tescilini alarak 2005 yılına kadar çalıştı. Uçak bu arada GECAS kira şirketi mülkiyetine geçti.

2005 yılında SE-RDH tescilini alan uçak aynı tescille önce İsveç havayolu şirketi Viking Airlines, sonra ingiliz havayolu şirketi Air Scandic ve son olarak Pakistan havayolu şirketi Aero Asia International  şirketlerinde 2006 yılına kadar çalıştı.

2006 yılında SX-BSW tescilini alan uçak aynı tescille önce yunan havayolu şirketi Sky Wings sonra ingiliz havayolu şirketi XL Airways şirketlerinde 2007 yılına kadar çalıştı.

2007 yılında UR-CDR tescilini alan uçak aynı tescille önce Ukrayna havayolu şirketi Khors Aircompany sonra İran havayolu şirketi Zagros Air şirketlerinde 2012 yılına kadar çalıştı.

2012 yılında EP-ZAC tescilini alan uçak İran Havayolu şirketi Zagros Air şirketinde çalışmaya devam etti.

2021 Ağustos ayı itibarı ile uçak halen aynı şirkette çalışmakta.

 

Bu yazı 806 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV