Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-FLF

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize ülkemizin eski havayolu şirketlerinden biri olan Fly Air şirketinde TC-FLF tescili ile çalışmış olan Airbus A300B4-2C tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

1982 yılındaki ilk uçuşunun ardından aynı yıl içinde Brezilya havayolu şirketi Varig şirketi filosuna katılan uçak PP-VNE tescilini alarak bu şirkette 1989 yılına kadar çalıştı.

1989 yılında Japon havayolu şirketi Japan Air System (JAS) şirketi filosuna katılan uçak JA8293 tescilini aldı ve 2003 yılına kadar bu şirkette çalıştı.

2003 yılında ülkemiz havayolu şirketi Fly Air şirketi filosuna katılan uçak TC-FLF tescilini alarak aynı tescille Fly Air ve Fly Air şirketinden kiralık olarak bazı zamanlarda Suudi Arbistan havayolu şirketi Saudi Arabian Airlines şirketinde 2006 yılına kadar çalıştıktan sonra sökülmek üzere fransada bulunan Tarbes, Lourdes Pyrenees Havalimanı’na gönderildi.

Uçak 2005 yılında küçük bir de kaza atlatmış. Amsterdam Havalimanı’ndan kalkışınında bilinmeyen bir motor arızası yüzünden motor ve gövdede hasar oluşmuş. Bakımları ve tamiri yapıldıktan sonra uçak yeniden servise verilmiş.

Uçak günümüzde motorları ve kuyruğu sökülmüş halde PAMELA projesi kapsamında kullanılmak üzere depolanmış vaziyette beklemekte.

PAMELA – The Process for Advanced Management of End-of-Life Aircraft –

2006 yılında başlatılan Ömrünü Tamamlamış Uçağın Gelişmiş Yönetim Süreci (PAMELA) Projesi, Airbus tarafından Güney Fransa’daki Tarbes Havalimanı’nda uçak parçalarının geri dönüştürülmesi amacıyla kurulmuş bir girişimdir. Proje başlangıçta Avrupa Komisyonu tarafından desteklendi; daha sonra atık yönetim şirketi SITA, Sogerma Services ve EADS CCR ile ortaklık kurdular.

 

Bu yazı 565 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV