Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-JDF

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize  ülkemizin eski havayolu şirketlerinden biri olan Türk Hava Yolları – THY – Turkish Airlines şirketinde TC-JDF tescili ile  çalışmış/çalışıyor  olan Boeing 737-4Y0 tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

Guinness Peat Aviation – GPA kira şirketi mülkiyetindeki uçağımız 1991 yılındaki üretiminin hemen ardından

1991 – 2007 yılları arasında ülkemiz havayolu şirketlerinden THY – Türk Hava Yolları’nda TC-JDF tescili ile,

2007 – 2013 yılları arasında Tayland havayolu şirketi Nok Air şirketinde HS-DLL tescili ile, ( uçak bu arada GECAS kira şirketi mülkiyetine geçti)

2013 – 2014 yılları arasında İrlanda havayolu şirketleri ASL Aviation Holdings ve Air Contractors şirketlerinde N284AL, EI-JRD; Güney Afrika havayolu şirketi Flysafair şirketinde ZS-JRD tescillleri ile, (Ryanair şirketinden kiralık olarak)

2014 – 2016 yılları arasında İrlanda havayolu şirketleri ASL Aviation Holdings şirketinde N284AL ve EI-JRD, Macaristan havayolu şirketi ASL Airlines Hungary şirketinde HA-KAD tescilleri ile, (Uçak bu arada kargo modeline çevrildi.)

2016 – 2021 yılları arasında İrlanda havayolu şirketi ASL Airlines İrleand şirketinde EI-JRD tescili ile çalıştı/çalışıyor.

Uçak hakkında küçük bir not:

10 Haziran 1991 günü TK487 sefer sayılı Adana – Ankara Esneboğa seferini yapacak olan içinde 40 kişi bulunan THY şirketine ait TC-JDF tescilli Boeing 737 tipi uçak el bombalı ve tabancalı bir kişi tarafından İsviçre’nin Lozan kentine kaçırılmak istedi. Hava korsanı pilotun yakıt ikmali için Bulgaristan’ın Sofya Havalimanı’na inmek istemesini kabul etti ancak pilot korsanın bilgisi haricinde Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi. Hava korsanının yaklaşık 7 saat süren eylemi Türk güvenli ekiplerinin uçağa arka kapıdan girip korsanı kokpitte öldürmeleri ile sona erdi.

 

Bu yazı 829 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV