Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-JJB

Paylaş
 

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize  ülkemizin havayolu şirketlerinden biri olan Türk Hava Yolları – THY – Turkish Airlines şirketinde TC-JJB tescili ile çalışmış/çalışıyor  olan Boeing 777-35RER tipi uçak ile devam ediyoruz.

Normalde THY filosunda bu uçaklardan mevcut değildi ancak THY artık eskimeye başlayan geniş gövde filosuna yeni uçak katmak için çalışmalar yapmaktaydı. Filoya katılacak yeni geniş gövdeli uçaklar hem uzak seferlerde daha çok yolcu taşıyacak hemde artık güncelliğini kaybetmeye başlayan geniş gövde filosuna taze kan olacaktı. Ancak seçimi iyi yapmak gerekioyrdu. Bu bağlamda Boeing 777 tipi uçaklar için çalışma yapıldı ve deneme amaçlı bir kaç tane Boeing 777 tipi geniş gövdeli uçak kiralandı. Bunlardan biri de TC-JJB tescilli uçaktı. Bakalım nereden gelmiş nerelere gitmiş.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

Hindistan havayolu şirketi Jet Airways şirketinin öz malı olan uçak 2007 yılındaki ilk uçuşunun hemen ardından

2007 – 2009 yılları arsında Hindistan havayolu şirketi Jet Airways şirketinde  VT-JEF tescili ile

2009 – 2011  yılları arasında ülkemiz havayolu şirketlerinden THY – Türk Hava Yolları’nda VT-JEF ve TC-JJB tescilleri ile,

2011 – 2013 yılları arasında yine Hindistan havayolu şirketi Jet Airways şirketinde VT-JEM tescili ile,

2013 – 2014 yılları arasında Türk Hava Yolları’nda VT-JEM tescili ile,

2014 yılından itibaren ve halen – Ağustos 2022- itibarı ile Hint havayolu şirketi Jet Airways şirketinde VT-JEM tescili ile çalışmakta. Uçak 2019 yılından beri Mumbai Havalimanı’nda park pozisyonunda beklemekte.

Bu yazı 168 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV