Nereden Gelmişler? TC-AGC – Air Group

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Nereden gelmişler? Neredeler kategorisine 087 seri numaralı, ATR 42-320(F) tipi, ilk uçuşunu F-WWEM tescili ile 1988 yılında yapmış olan, ülkemizin eski ve kapanmış olan havacılık şirketlerinden biri olan Air Group Havacılık’ta TC-AGC tescili ile çalışmış olan uçakla devam ediyorum.

Uçağımız 1988 – 1993 yılları arasında Foshing Airlines ve Transasia Airways  şirketlerinde  B-2202 tescili ile çalışmış. ( Bu tescili ile fotoğraflarına ulaşamadım)

1993  – 1994 yılları arasında yazıma konu olan ülkemizin eski ve şimdilerde olmayan bir havayolu şirketi olan Air Group Havacılık şirketinde  TC-AGC tescili ile çalışmış.

 

Fotoğraf Ole Nikloajsen arşivinden alınmıştır.

1994 – 1996 yılları arasında OK-TFF tescili ile bir Çek havayolu şirketi olan CSA şirketinde çalışmış.

 

Fotoğraf internetten alınmıştır.

1996 – 1998 yılları arasında F-OICA  ve  TR-LEZ tescilleri ile Air Gabonda çalışmış. Malesef bu boyaması ve tesciller ile fotoğraflarını bulamadım.

1998 – 2013 yılları arasında HB-AFC tescili ile kargo modeline dönüştürülerek Farnair ve Air Niugini şirketlerinde çalışmış. Ve Air Niguini son çalıştığı şirket olmuş.

2013 yılında Madang Havaaalanında kalkışını iptal ettikten sonra pistte duramayıp pistin sonundaki nehirde uçuş hayatı sona ermiş.  Uçağın fotoğrafları ve kaza ile ilgili fotoğraflar aşağıda.

 

Fotoğraf Felix Gottwald

 

 

Fotoğraf ve bilgiler avherald

 

 

 

 

 

Bu yazı 1398 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV