Nereden Gelmişler? TC-AJY – Toros Air

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Ülkemizin eski havacılık şirketlerinden olan Toros Air’in TC-AJY tescilli Boeing 727-291 uçağı ile Nereden Gelmişler? Neredeler? kategorisi devam ediyor. İlk uçuşunu 1969 yılında yapan bu uçak ilk olarak diğer kardeşleri gibi 60’lı yıllardaki üretiminden sonra Frontier şirketinde N7278F tescili ile çalışmış.

70 li yıllarda N408BN tescili ile Braniff İnternational Airways şirketinde çalışmış.

80’li yıllara gelindiğinde uçağımız bayağı bir şirkette çalıştığını farkettim. Yapmış olduğum araştırmada. Çalışıpta fotoğrafı olmayan bir kaç firmada var. Ben fotoğrafı olanları sizlerle paylaşayım.

Braniff İnternational Airways şirketindeki tescili olan N408BN tescili ile bu sefer 1985 yılında bir süreliğine Pride Air şirketinde çalışmış.

Aynı yıllarda yine aynı tescil olan N408BN tescili ile 1986 yılında Air Atlanta adına uçmuş.

Ardından 1987 yılında yine aynı tescil N408BN tescili ile World Airways şirketinde çalışmış.

80’li yılların sonlarına gelindiğinde bu yazımızaa konu olan Toros Air şirketindeki serüveni TC-AJY tescili ile başlamış oldu.
Bir müddet çalıştıktan sonra Toros Air şirketinden de ayrıldı.

Uçak Toros Air şirketinden ayrıldıktan sonra isimsiz ve motorsuz  bir şekilde yine eski tescili olan N408BN tescili ile kenarda beklerken bir fotoğrafını yakalamışlar.

Sonrasında 90’lı yılların ortalarında hurda halde motorsuz isimsiz bir şekilde beklerken o yıllarda çekilmiş bir filmde figüranlık yapmış. 1995 yılında gösterime giren Will Smith ve Martin Lawrence in oynadıkları Bad Boys filminde oynamış. Aşağıda o halinden bir fotoğraf ve filmden tescilinin gözüktüğü sahnelerden birinin videosu.

Videosu:

Bu yazı 2293 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV