Nereden Gelmişler? TC-ALO – Air Alfa

Paylaş
 

Nereden Gelmişler? Neredeler? devam ediyor. Bu gün sizlere Air Alfa şirketinde bir zamanlar çalışmış olan TC-ALO tescilli Airbus A321-131 tipi uçağın nerelerden gelip nerelere gittiğini anlatmaya çalışacağım.

İlk uçuşunu 30 Ağustos 1996 tarihinde yapan ILFC finans işrketine ait olan uçağımız ilk olarak 9Y-BWB tescili ile BWIA West Indies Airways şirketinde çalışmaya başlamış ve 1996-1997 yılları arasında bu şirket tescilinde kalmış.

 

1997 yılında ülkemiz havayolu şirketlerinden şimdiler olmayan Air Alfa şirketine gelerek TC-ALO tescilini almış.

 

1997 – 2001 yılları arasında Air Alfa şirketinde çalıştıktan sonra kira sözleşmesi biten uçak finans şirketi olan ILFC  şirketine geri dönmüş ve  çok kısa bir süre sonra Myanmar Airways İnternational şirketinde S7-RGK tescili ile çalışmaya başlamış. Bu tescil ile fotoğrafı internette malesef yok.

2 aylık Myanmar Airways İnternational macerasının ardından yine aynı tescili olan S7-RGK tescili ile bu kez Pacific Airlines şirketinde aynı yıl içinde çalışmaya başlamış.

 

2001 – 2005 yılları arasında Pacific Airlines şirketinde çalışan uçak 2005 yılında kira sözleşmesinin bitiminin ardından yine ILFC finans şirketine geri dönerek N761LF tescilini almış. Yaklaşık 1 ay bu tescilde kalan uçağın fotoğrafı malesef yok.

2005 yılının ortalarında uçağı bu kez ülkemiz havayolu şirketlerinden biri olan Onur Air kiralamış ve uçağa TC-OAR tescilini vererek 2007 yılına kadar filosunda tutmuş.

 

2007 yılında uçağın sözleşmesi bitmiş ve uçak yine ülkemiz havayolu şirketlerinden biri olan ancak şimdilerde faal olmayan Best Air havayolu şirketine geçerek TC-TUC tescilini almış.

 

2 yıl Best Air şirketinde çalışan uçak 2007 yılında Afganistan Havayolu şirketi olan Ariana Afghan şirketine kiralanarak aynı tescil olan TC-TUC tescili ile 2010 yılına kadar  çalışmış.

 

2010 yılında uçak yine ülkemize gelerek o o günlerde ismi Atlasjet olan ( şimdilerde Atlas Global) havayolu şirketinde TC-ETN tescilini almış. 2015 yılında Atlasjet Atladglobal olmuş ve uçak aynı şirkette çalışmaya günümüze kadar devam etmiş ve halen Atlas Global şirketinde çalışmaya devam etmekte.

Yazar olarak bu uçağa 4 kez binme şansını elde etmiştim. Bu binişlerden birinden ise çok güzel bir anı ile ayrılmıştım.. 2012 yılında doğum günüme denk gelen bir seyahatimde yine aynı uçak denk gelmiş kabin ve kokpit ekibinin sayesinde kaptanımız hem doğum günümü kutlamış hemde kısa bir süreliğine de olsa kokpite davet edilerek o unutulmaz anları sayelerinde yaşamıştım.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ

 

Bu yazı 1296 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. İlhan dedi ki:

    Bu uçağın kokpitine 2015 Yılında Gaziantep-İstanbul Uçuşunda Aşırı ısrarlarımla girme fırsatım olmuştu. Çok zevkliydi. Unutamadığım bir Uçuş.. Unutamadığım Tescil. TC ETN

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV