Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-JBE
24 Ocak 2022
Goklerdeyiz Admin

Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-JBE

Nereden gelmişler? Neredeler? serimize ülkemiz havayolu şirketlerinden Türk Hava Yolları – THY – Turkish Airlines şirketinde TC-JBE tescili ile  çalışmış / çalışıyor olan Boeing 707-139B tipi uçak ile devam ediyoruz.

Diğer uçaklar için TIKLAYINIZ.

The Boeing Company kira şirketine ait uçağımız 1960 yılındaki üretiminin hemen ardından, N74613 tescilini alarak Küba havayolu şirketi Cubana de Aviación şirketi filosuna katılacaktı. Ancak amerikanın Küba’ya uyguladağı ambargolar nedeni ile uçak teslim edilemedi.

Bunun üzerine uçak,

1960 – 1962 yılları arasında amerikan havayolu şirketi Western Airlines şirketinde N74613 tescili ile çalıştıktan sonra uçağın sahibi olan The Boeing Company şirketine geri döndü.

Uçak bundan sonra

1962 – 1974 yılları arasında amerikan havayolu şirketi Pan American World Airways şirketinde N778PA tescili ile,

1974 yılı içinde kısa bir süreliğine amerikan havayolu şirketi Pan American World Airways  şirketinden kiralık olarak THY – Türk Hava Yolları‘nda TC-JBE tescili ile çalıştıktan sonra 1975 yılında Pan Ayer şirketine satıldı.

Uçak bundan sonra, 1976 yılında ingiliz havayolu şirketi Transasian Airlines LTD. şirketine satıldı. Uçak bu satışın ardından

1976 – 1979 yılları arasında Transasian Airlines LTD şirketinden kiralık olarak, Bangladeş havayolu şirketi  Bangladesh Biman şirketinde S2-AAL tescili ile, suudi arabistan havayolu şirketi Saudi Arabian Airlines şirketinde 9G-AGJ tescili ile, Endonezya havayolu şirketi Merpati Nusantara Airlines şirketinde 9G-AGJ tescili ile, Bahama Adaları havayolu şirketi Bahamas World havayolu şirketinde 9G-AGJ tescili ile, İrlanda havayolu şirketi Aer Lingus şirketinde 9G-AGJ tescili ile, yunanistan havayolu şirketi Olympic Airlines şirketinde 9G-AGJ tescili ile, Endonezya havayolu şirketi Mandala Airlines şirketinde 9G-AGJ tescili ile çalıştıktan sonra kiracı şirkete geri döndü.

Uçak bundan sonra,

1979 – 1980 yılları arasında yine tescili değişerek  Transasian Airlines LTD. şirketinden kiralık olarak G-TJAA tescili ile ingiliz havayolu şirketi British Caledonian Airlines ve Mısır havayolu şirketi Egyptair şirketinde çalıştı. Bu arada şirket isim değiştirerek Air Transcontinental ismini aldı.

Uçak 1980 yılında önce Grant E Sita şirketine sonrasında 1982 yılında israil havayolu şirketi MAOF Airlines şirketine satılarak yine eski tescili olan N778PA tescilini aldı. Uçak 1982 yılında yine N778PA tescili ile kısa bir süreliğine israil havayolu şirketi El Al Airlines şirketinde çalıştı. Sonrasında 1984 yılında uçağın sahibi olan Grant E Sita şirketine yine geri döndü,

Uçak bundan sonra,

1985 yılında Jet Avionic Systems şirketi tarafından satın alındı.

Uçak ayrıca 1986 yılında çevrilen Delta Force isimli sinema filminde kaçırılan uçak olarak oynadı.

Uçak sonrasında amerika Tucson’da bulunan Davis Monthan Hava üssüne gönderilerek önce KC-135 tanker uçaklara yedek parça olarak kullanıldı sonrasında da 1992 yılında parçalandı.

 

 

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu Namaz Vakitleri -- Ulucan Medya