NESU Air

Paylaş
 

Kuruluş – 1983

AOC – 003

ICAO Kodu : NSU

IATA Kodu : –

Merkezi : Nişantaşı – İstanbul

Çağrı Adı : Nesu

Sınıf: Hava Taksi, iç hat ve uluslararası tarifeli ve tarifesiz yolcu

Satatü: 1990 yılında kapandı

Nedim Sulyak amerika şikagoda kurduğu Tencom Corporation adlı şirketiyle uzun yıllardır uçak yedek parça işi ile ilgilenmekteydi. Sulyak şirketini kapattıktan sonra 1981 yılın Ocak ayında kabin basıncı olmayan Cessna 310 tipi uçağı ile şikago ile İstanbul arasını uçarak Türkiye’ye dönüş yaptı. Yabancı tescilli  Cessna 310 ve Piper Navajo uçakları ile Türkiye ve Avrupa’da uçuşlar yapmaya başladı.

Ekim 1983’te yürürlüğe giren Sivil Havacılık Yasası’nın hazırlanmasında çalışan komiteye uluslararası döküman temini ve yurtdışo tecrübelerini aktaran Nedim Sulyak aynı yıl içinde Türkiye’nin ilk özel uçak kira ve hava taksi şirketi olan NESU Air şirketini kurdu. 1984 yılında Türk Hava Yolları ve Türk Hava Kurumu’ndan sonra Nesu Air 003 nolu AOC’sini Sivil Havacılık Dairesin’nden alarak 6 kişilik iki motorlu TC-FYT tescilli Piper 31P-425 Navajo tipi uçağı ile özel kiralama ve hava taksi uçuşlarına başladı.

Tanıtım broşürlerinde iş adamlarına hitaben ” Emrinizde bir uçak olsun istermisiniz? Yönetim Kurulu toplantınızı uçarken yapmay ane dersiniz? İstediğiniz gün ve saatte siz istediğiniz kente ve ülkeye uçuralım” sloganları yer alıyordu. TC-FYT 24 saat Yeşilköy Havaalanı’nda iki pilotu ile hazır bekliyordu. Uçağı kiralamak için bir telefon yeterliyid ve saatlik kira ücreti o gün itibarı ile 227 bin liraydı. Müşterilerin çoğu programları Türk Hava Yolları’nın tarifelerine uymayan işadamlarıydı. O yıllarda Nedim Sulyak Türk iş adamlarının henüz uçak kiralamaya alışık ve hazır olmadıklarını söylüyordu.

Nesu Air 1982 yılında TC-HNS tescilli Bell Jetranger 206B II ve TC-HNO tescilli Bell Jetranger 206B III tipiiki adet helikopteri filosuna kattı. Hewlikopterlerin biri sürekli olarak Hilton Oteli’nde merkezleniyor, müşterilerin otel ile havaalanı arasındaki bağlantılarını sağlıyor aynı zamanda İstanbul’daki gezi uçuşlarında kullanılıyordu. ( TC-HNS 2012 yılında modernize edilerek TAI’de test platformu olarak kullanılmaya başlandı)

1986 yılında havataksi filosuna bir adet Piper 30-160 Twin Comanche B tipi uçak katıldı. Uçağa TC-FAN tescili verildi.

Şirket 1987 yılında hava taksi filosuna HFB 320 Hansajet  TC-FNS tescilli uçağı katarak hava taksi piyasasında ilk jet uçağı kullanan şirket oldu. Bu uçağın performansından memnun kalınınca yapılan paket anlaşma ile alman hükümetinden alman hava kuvvetleri VIP filosunda kullanılan 4 adet daha HFB 320 Hansajet tipi uçak alındı. Uçaklara TC-KHE, TC-LEY, TC-NSU, TC-OMR tescilleri verildi. TC-LEY 2005 yılına kadar kullanıldı. avrupa havalimanlarında motor ses kısıtlaması gelince uçak uçuştan kaldırıldı ve sergilenmek üzere Rahmi Koç Müzesine bağışlandı.

Aynı zamanda şirket büyüyen filosunun bakımlarını yapmak için Atatrük Havalimanı’nda kendi bakım merkezini açarak bir ilke daha imzattı ve kendi uçaklarının bakım onarımını yapan ilk ve tek kuruluş oldu.

Şriketin bakımını yapmak istediği uçaklardan biri de Nostalgie isimli General Motors Company ve Ford Motor Company şirketlerinin VIP uçağı olarak uçmuş olan sonraları Yugoslavya’ya kalibrasyon uçağı olarak verilen TC-ALİ tescilli  Douglas DC-3 tipi uçaktı. 28 yolcukapasiteli uçak Pamfilya Turizm adı altında Türkiye içinde bir çok uçuşlar yapmış ve sonunda TC-LEy gibi oda Rahmi Koç Müzesi’ne bağışlanmıştı.

Şirket büyümek için daha büyük uçak arayışına girmiş ancak büyümenin yavaş olması için de ayrıca özen göstermekteydi. 1988 yılında THY ile İStanbul Ankara arasındaki hava köprüsü girişimini de zararla kapatan şirket 1989 yılı sonunda operasayonlarını durdurdu.

Nedim Sulyak’ın Nesu Air’den sonra ikinci girişimide Fenerbahçe Başkanı Ali Şen’in deiçinde bulunduğu Green Air şirketi olmuştur.

(Şirketlerin kuruluş ve faaliyetinin hikayesini daha detaylı öğrenmek ve okumak isterseniz Kıvanç Hürtürk ve Gökhan Sarıgöl beyefendilerin kaleme aldıkları harika bir kaynak kitap olan ” Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II” isimli kitaptan faydalanabilirsiniz. Bu konuda ve daha bir çok konuda kaynak olarak kullandığım ve her sayfasında ilginç ve değerli bilgiler bulduğum her havacılık meraklısının merak ettiği bilgiler ile dolu olan kitabın özelliğini de sizlere belirtmeden edemedim.)

Gelelim NESU Air şirketinin uçak filosuna:

TC-FYT                     Piper 31P-425 Navajo                       Mülk                1984 – 1989

TC-HNO                   Bell Jetranger 206B III                     Mülk                1985 – 1989

TC-HNS                   Bell Jetranger 206B II                       Mülk                 1985 – 1989

TC-HNY                   Bell Jetranger 206B III                     İptal

TC-FAN                   Piper 30-160 Twin ComancheB       Mülk                  1986 – 1989

TC-ALİ                    Douglas DC-3                                       Mülk                   1986 – 1989

TC-FNS                    HFB 320 Hansa Jet                           Mülk                   1987 – 1990

9K-AFC                   Boeing 727-269Adv.                           Kira                     1988

TC-ALV                   Tupolev TU 134A-3                            Kira                       1988 – 1990

TC-LEY                    HFB 320 Hansa Jet                           Mülk                     1988 – 1991

TC-NSU                   HFB 320 Hansa Jet                           Mülk                  1988 – 1990

TC-OMR                 HFB 320 Hansa Jet                          Mülk                    1988 – 1990

YU-AJA                  Tupolev Tu 134-A3                            Kira                      1988 – 1990

TC-KHE                 HFB 320 Hansa Jet                            Mülk                   1988 – 1991

TC-ALU                Tupolev Tu 134-A3                             Kira                       1989 – 1990

Diğer Şirketler İçin TIKLAYINIZ

Bu yazı 3589 kere okundu.
Etiketler:
boeing 727 haberler
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

 1. ole nikolajsen dedi ki:

  very interesting article 🙂 have you ever seen a photo of TC-KHE the only Nesu aircraft I Don’t have a picture of 🙁

 2. Arhan dedi ki:

  Benim Teyzem 1985-2011 yılları arasında Antalya Havalimanında çalıştı. Benim yaşım küçük fakat havacılık sevdalsıyım. Nesu Air’i biliyordu bana anlatıyordu. Ona şu 727’nin önünde ekip olan fotoğrafı gösterdim. Resimde üstte Havaş merdiveni var. Teyzem orayı büyüttü ve “ Bu resim ne zaman ve nerede çekilmiş bi baksana merdivenin tepesindeki bayan bana çok benziyor” dedi. Ona 1988 Antalya olduğunu söyledim ve bana gülümseyerek “Bu benim” dedi. Fotoğrafı 1 saat inceledi ve “Yanımdakide büyük ihtimalle Haldun Bey. Zaten Nesu Air’e biz bakıyorduk” dedi. Fotoğrafı görünce çok sevindi. Sayın Göklerdeyiz.net ekibi, başka Antalyada çekilmiş Nesu Air vb. yada o merdivenli 727 fotoğrafını nereden buldunuz? Cevabınız çok önemli. Teşekkürler!

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Merhabalar Arhan bey. Öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. Fotoğrafı yazıda da belirttiğim üzere Kıvanç Hürtürk ve Gökhan Sarıgöl beyefendilerin eseri Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II isimli kitabından aldım. Muhtemelen fotoğrafın orijinali kendilerinde vardır. Ne mutlu bizlere anıları canlandırabildiysek. Candan teşekkürler.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV