Orman Yangınları İle Mücadelede Elimizdeki Kaynakların Kullanımı

Paylaş
 

Son bir kaç günün gündemi ülkemizin özellikle güney ve güneybatı kısmını oldukça etkileyen ve günden güne büyüyen ancak kısmen de olsa kontrol altına alınmaya başlanan orman yangınları ile mücadelede tabiri caizse her mecrada her kafaden ses çıkmakta. Bilen de bilmeyen de yorum yapmakta bu da değişik algıların oluşmasına neden olmakta.

Amatör havacılık ile ilgilenen biri olarak daha önce sizlerle BURADA paylaştığım yazı da geçtiğimiz dönemlerde orman yangınları ile mücadelede etkin olarak kullandığımız araçları sizlerle paylaşmıştık. Çoğu elimizdeki kaynakların uçaklarıydı. ki günümüzde uçakların verimliliği de tartışılır . Eğer illa filoya uçak katılacak ise uçağın verimliliği de coğrafyamıza göre çok iyi seçilmesi gerek.

Halen elimizdeki kaynaklarda uçar veziyette uçakların bulunduğu yazılıp çizilmekte hatta ihaleye sokulmadıkları da yazılan bu bilgiler arasında. İşin o boyutu bizi çok ilgilendirmese de eğer kullanılacak ve kullanılır urumda uçak varsa özellikele böyledurumlarda neyi ne kadar taşıdığına bakmayıp kullanmak gerekli diye düşünmekteyim.

Bazı kafalardan ise yeni bir yangın söndürme filosunun kurulması gerek diye sesler yükselmekte. Evet hakılılar ama yeniden bir filoyu kurmak elindeki imkanları kullanmaktan daha uzun süreye mal olacak. Yeni araç seçmek, karar vermek, üretimi ve teslimatı en iyi şartlarda 2 yıl. Peki bu iki yıllık süre zarfında  neler yapılabilir?

Bu işin sivil yönü.

Şimdi birde elimizdeki askeri imkanlara bakalım. Askeri uçaklardan C-130 tipi uçaklar daha önce yukarıda paylaştığım linkte de belirttiğim üzere kullanılmış ancak sıkıntılar yaşandığı için pek verim alınmamış sonrada proje bir kaç yıl sonra iptel edilerek uçaklar normal görevlerine geri dönmüşler.

Peki Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki helikopterlerimiz bu amaç için kullanılamaz mı? Zaten ordu helikopter pilotlarımızın eğitimini biliyorsunuz tartışmaya gerek yok. Diyeceksiniz ki şimdi bu pilotlar yangın söndürme helikopteri pilotu değil. Eet haklısınız ama bu pilotlar her türlü şartta her türlü yük ile uçmak için eğitildiler. Zaten temelleri ve altyapıları var kısa süreli bir eğitimle bu pilotları yangın söndürme helikopteri pilotuna çevirebilirsiniz.

Diyeceksiniz ki peki helikopterlerimiz bu işi için uygun mu? Neden olmasın? Zaten olası bir savaş durumunda elimizdeki Sikorsky, Cougar, Mi-17 ve Chinook tipi helikopterler zaten altlarında ggerektiğinide halat ile top, jip gibi araçları zaten taşıyor. Yangın söndürmede kullanılan bambi adı verilen sepette aynı mantıkta yük onlar için. Çok zorlanacaklarını yapamayacaklarını sanmıyorum. Ve hatta inanıyorum dahada güzel yapacaklardır.

bu kaynakları sadece orman yangınları ile de kısıtlamayın. Aklınıza gelebilecek tüm büyük yangınlarda da kullanılabilir.

Silahlı Kuvvetlerimizde bulunan tahmini helikopter sayılarımız.

H215M/AS532 – 48 adet

UH-1H – 57 adet

Bell 205 – 69 adet

CH-47F – 11 adet

S/T-70 – 56 adet

Deniz Kuvvetleri

Bell 212 – 13 adet

S-70 – 24 adet

Jandarma

UH-60 – 26 adet

Mi-17 – 6 adet

Elimizde böye güzel bir imkanı değerlendirmek gerekli diye düşünenelerdenim. En azından helikopter kiralanmaz elimizdek imkanlar ile bunun üstesinden gelmeye çalışırız. Uçak için ise yukarı da bahsettim. Zaman gerek, verim alabilmek için uçağın iyi seçilmesi gerek, parayı geçtim herşeyden önce bunun için zaman gerek.

Dünyada elindeki askeri imkanları bizim askeri imkanlara benzer özellikteki araçlarla kullanan bazı ülkelerin araçalrını sizlere fikir olması için göstermek istiyorum. umarım yazıda kalmaz ve bu fikirler değerlendirilir.

İalya Deniz Kuvvetleri

Açıklama yok.

Sikorsky

County to Share Lease Cost for Second Firefighting Helicopter | News | San Diego County News Center

 

Inside the Firehawk - Wings Magazine

Chinook

Video of 3,000-gallon drop from CH-47 Chinook - Fire Aviation

NY Army Guard helicopter crews conduct water bucket training > National Guard > Guard News - The National Guard

Bu yazı 823 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV