Pakistan ATAK Helikopter Siparişini İptal mi Etti?

Paylaş
 

Pakistan ATAK Helikopter alımını, siparişini iptal mi etti?

Pakistan, 2018 yılında verdiği 30 adet T129 ATAK Taarruz Helikopteri  siparişini yaşanan gecikmelerin ardından iptal etme kararı aldı. Pakistan, 2018 yılında 30 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri sipariş etmiş ancak satış, ABD’nin helikoptere güç veren LHTEC-T800 motorlarıyla ilgili ihracat iznine uzun bir süre yanıt vermemesi üzerine gerçekleştirilememişti.

İptal kararı Pakistan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Babar Iftikhar tarafından düzenlenen basın toplantısı sırasında açıklandı. Iftikhar, Türkiye ile imzalanan T129 ATAK anlaşmasının iptal edildiğini ve “yola devam etme kararı” aldıklarını belirtti.

savunmasanayist.com internet sitesinde yer alan bilgiye göre  Sözcü Iftikhar basın toplantısı sırasında tam olarak şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye anlaşmasına gelince, biz bunu bıraktık. Çin müzakerelerinden bahsetmiştin, evet. İnşallah onlardan silahlı helikopter alacağız.”

Sözcü Iftikhar, Pakistan’ın şu aşamada Çin ile Z-10ME helikopterleri için görüşmeler yürüttüğünü de teyit etti. Pakistan daha önce 2014 yılında Z-10 helikopteri alımı için Çin ile müzakereler yürütmüş ancak performans değerlendirmeleri sonrasında T-129 ATAK alımında anlaşmaya varılmıştı.

Bu yazı 545 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV