Paramotor İle Lübnan’a İndi Denmişti. Olayın Aslı Neydi?

Paylaş
 

Geçtiğimiz günlerde sizlerle BURADA paylaştığımız haberde Mahmut Ertunç isimli Türk paramotor pilotunun Türkiye’den kalktıktan sonra şiddetli rüzgar yüzünden sürüklenerek Lübnan’a acil iniş yaptığı haberini paylaşmıştık.

Olayın aslı Mahmut Ertunç tarafından açıklandı.

Mahmut Ertunç yaşadıklarını SABAH gazetesinden Cevdet Özdemir’e anlattı. Ertunç, iddiaların doğru olmadığını söyledi, Lübnan’a uçakla gittiğini belirtti. Ertunç, bölgede yaşadıklarını ise, “İnsanlar koşarak üzerime geldiler. Şanşsızlığım askeri araziye inmem oldu” sözleri ile anlattı. İşte Türkiye’nin konuştuğu olayın hiç bilinmeyen ayrıntıları…

Türkiye’nin güneyinden rüzgarın sürüklemesi sonucunda Lübnan kıyılarına zorunlu iniş gerçekleştirdiği şeklindeki haberlerle gündeme gelen Türk paraşütçü Mahmut Ertunç, SABAH’a konuştu. “Paramotor kullanan herkes bunun mümkün olmayacağını bilir. Paraşütle değil uçakla gittim. Bu tür haberler uçmak isteyenlere zarar verir” diyen Ertunç, “17 Kasım 2020 günü Lübnan’a uçakla gittim. Sahilde normal uçuş yaparken sert bir rüzgar vardı. Acil iniş yapmam gerekti. Şanssızlığım iniş yaptığım yerde askeri birlik varmış. Serbest kalmam sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan faktörü de çok etkili oldu” ifadesini kullandı. Olayın yaşandığı gün Lübnan sahilinde normal bir uçuş yaptığını belirten Ertunç, “Kalkış yaptıktan sonra 3 kilometre uçtum. Benim uçuş yaptığım yerde sanırım insanlar daha önce paramotor görmemiş olabilir. O yüzden beni telefonlarıyla takip ederek çekim yaptıklarını gördüğüm. Ancak havada sert bir rüzgar vardı. Acil iniş yapmam gerekiyordu. Orada en uygun gördüğüm yere acil iniş yapmayı planladım. Şanssızlığım benim iniş yaptığım yerde askeri birlik varmış. Askeri birliğin tehlike altında olduğunu düşünmüşler. O yüzen de olay büyüdü. İnsanların üzerime koşa koşa geldiğini gördüm” diye konuştu.

Güvenlik güçleri tarafından sorgulanmak üzere gözaltına alındığını ve olaydan kısa bir süre sonra Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği yetkililerinin de kendisini yalnız bırakmadığını belirten Ertunç, “Bir gece gözaltında kaldım. Malzemelerime el koydular. Asker, polis çok iyi davrandı. Orada bir daha izinsiz uçuş yaparsam hapis cezasıyla cezalandırılacağımı bildiren bir taahhüt imzalattılar. Malzemelerimi aldıktan sonra Türkiye’ye döneceğim” dedi.

Lübnan basınında yer alan ve Türkiye’den rüzgarın sürüklemesi sonucunda Lübnan’a zorunlu iniş yaptığı şeklinde ifadelerin kendisine ait olmadığını, bu şekilde çıkan haberlere çok üzüldüğünü kaydeden 30 yaşındaki genç paraşütçü, “Paramator kullanan herkes bunun imkansız olduğunu bilir. Bu tür asılsız haberler; uçan, uçmaya başlamayı düşünen herekse zarar veriyor. Paramotor bir terör aracı olarak da kullanıldı. Bu sporun terörden arındırılması gerekiyor. İnşallah arındırılır. Bir yasak gelmediği sürece uçmak istiyorum” dedi.

Konu ile ilgili daha önce paylaştığımız haberimiz.

Rüzgara Kapılan Türk Paraşütçü Lübnan’a İndi

Bu yazı 567 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV