Pegasus Uçağının Karakutusu Çözüldü

Paylaş
 

5 Şubat 2020 günü İzmir – İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı seferini yapan ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişinde savrulup parçalanan Pegasus Havayolları’na ait uçağın karakutusu çözüldü. İşte üç kişinin ölümüne yol açan kazaya sebep olan hatalar zinciri…

5 Şubat 2020 günü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na inerken pistten çıkan uçağın savrularak parçalanması sonrası üç kişinin öldüğü kazayla ilgili yeni gelişme… Pegasus Havayolları ait uçağının karakutularındaki kayıtlar Alman Havacılık Kaza Soruşturma Bürosu’nda Amerikalı yetkililerin nezaretinde deşifre edildi.

Deşifre edilen konuşmalardan; olumsuz meteorolojik şartlardan, kule ve pist bakım hatalarına kadar bir dizi ihmal çıktı. Kayıtlara göre kazada pilot hatasının düşük seviyelerde olduğunun saptandığı öğrenildi. İşte kazaya sebep olan hatalar zinciri:

İNİŞTEN ÖNCE YILDIRIM DÜŞMÜŞ

1- Olumsuz hava şartları nedeniyle Pegasus’un kaza yapan uçağına inişinden hemen önce yıldırım düştü. Yıldırımlara karşı donanımlı olan uçaklar bundan etkilenmiyor ancak her iki pilot da prosedür gereği konsantrasyonlarını yıldırımın uçağın aletlerine bir etkisi olup olmadığına odakladı.

HOLLANDALI PİLOT ANONSU ANLAMADI

2- Uçağı kaptan pilot kullanırken ikinci pilot ise iletişim ve aletlerin takibi görevine odaklanmıştı. Kule daha önceki iki uçağın pisti pas geçtiğini söyledi. Ancak bu uyarısını havacılık terminolojisine göre İngilizce yerine Türkçe yaptı. Kaptan “Anladım diye cevap verdi ancak iletişimden sorumlu Hollandalı ikinci pilot anonsu anlamadığı ve inişe saniyeler kaldığı için kokpitte koordinasyon bozuldu.

3- Bu sırada bir başka uçak, kaza yapan uçaktan hemen önce aynı arka rüzgarla kalkış yaptı. Bu da pilotlara her şeyin normal akışı içerisinde olduğu hissini yarattı.

PAS GEÇME LİMİTİ 28 KİLOMETREYDİ

5- Pistin uzunluğu 3 bin metre. Uçak, sanılanın aksine pistin ortalarına veya sonuna doğru sert olarak değil, normal bir mesafe olan pistin 705’inci metresine indi.

6- Pilotlar uçak indiği anda normal frenleme yapmaya başladı. Uçağın sürati saatte 98 km sürate kadar düşmesine rağmen o anda aniden arka taraftan gelen rüzgarın sürati saatte 51 km’ye çıktı. Bu itiş sürati arttırdı.

“TELEFONLARINIZI KULLANABİLİRSİNİZ” ANONSU

7- Pilotlar yine de duracaklarından emin oldukları için sert frenlemeden vazgeçerek ıslak zeminde kaymamak için kendi aralarında konuşarak pistin ortasındaki değil sonundaki çıkıştan dönmeye karar verdi. Bu sırada kabin içerisinde her şey normal olup uçak yavaşladığı için hostesler “Telefonlarınızı kullanabilirsiniz” anonsu yaptı.

8- Pilotlar sıklıkla kullanılmayan pistin sonundaki dönüşe doğru geldiklerinde iyice yavaşlamak için tekrar fren yaptı. Ancak muhtemelen uçak, pist üzerinde bulunan daha önceki yüzlerce iniş kalkışla oluşan lastik izlerinin üstüne inince kaymaya başladı ve hız hiç kesilmedi.

9- Sorun tam olarak bu anda başladı ve pilotlar bir anormallik olduğunu bu sırada anladı.

11- Pistin sonunda “stop way” adı verilen bu gibi durumlarda uçağı hasar almadan durduracak yumuşak toprak zeminli saha yerine dik eğim bulunması nedeniyle uçak aşağıya yuvarlandı.

12- Dik zeminin kaymaması için yapılan istinat duvarı uçağın parçalanmasına ve hasarın artmasına neden oldu. Ancak yetkililer bu durumun aynı zamanda uçağın motorlarının koparak gövdeden ayrılmasına neden olduğu ve böylece uçakta yangın çıkmadığı görüşünde de birleşiyorlar.

PİST VE HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ ARAŞTIRILACAK

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kaza İnceleme ve Araştırma Kurumu (KAİK) yetkilileri tüm bu bilgiler ışığında, başta pistin en son ne zaman temizlendiği olmak üzere hava trafik kontrolörleri dahil araştırmayı daha geniş bir perspektife yaymaya hazırlandığı öğrenildi.

Olayın hemen ardından uçağın sert inişi sonrası kazanın oluştuğuna yönelik açıklama ve yorumlar nedeniyle gözler neredeyse tamamen pilotlara çevrilmişti. Ancak gerek uçağın rüzgar limitlerinde inmesi gerek ise pistin ilk bölümüne teker koyması ve hatta uçağın neredeyse durma aşamasına gelmesine rağmen son metrelerde hızını hiç kesemeyerek kaymasının, inceleme heyetinin diğer risk faktörlerine de odaklanmasına neden olduğu bildirildi.

KAİK heyetinin karakutu kayıtlarını almasıyla birlikte incelemeyi bu detaylar ışığında bu hafta başlatması bekleniyor. Kara kutuları Almanya’da uçağın üreticisi Boeing yetkilileri, Amerikan Havacılık Dairesi (FAA) yetkilileri, Amerikan Ulaşım Güvenlik Dairesi (NTSB) yetkilileri deşifre ederken KAİK yetkililerinin de gözlemci olarak bu gruba eşlik ettiği öğrenildi.

(sözcü)

Bu yazı 811 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. rıdvan dedi ki:

    Göklerdeyiz sitesinin yöneticileri,şuana kadar PEGASUS fimasını hep kötüleyen haberler yaptınız,hadi bakalım

    • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

      Rıdvan bey nerede yaptık? Yazılanları bizlerde çoğu zaman yorumlarımızı katıp paylaştık. Varsa öyle kötüleyen bir haberimiz yalan yanlış paylaşın bizde bilelim…

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV