Pilot Yanan Uçağa Tekrar Girdi

Paylaş
 

Moskova’nın Sheremetyevo Havalimanı’nda 5 Mayıs 2019 günü yaşanan kaza sonrası SSJ 100 tipi yolcu uçağının pilot ve kabin memurlarının görüntüleri sosyal medyada yayınlandı.

Kokpite ulaşan alevlere rağmen uçağın pilotlarından birinin son ana kadar uçağı terk etmemesi ve yardımcı pilotun da kaptanı kurtarmak için tahliye ipiyle slayttan uçağa tırmanarak yardım etme çabası görüntülere yansıdı.

Videolarda kabin memurlarının da kaza sonrası uçaktan tahliye edilen ve şok yaşayan yolcuları sakinleştirmeye çalıştığı görüldü.

Pilotların Hava Trafik Kontrolörleri ile aralarındaki konuşmaları da Rus medyasında yayınlandı.

OTOMATİK İNİŞ SİSTEMİ ÇALIŞMADI

Talimatlar doğrultusunda iniş devam ederken bir noktada pilot, piste giriş için hazır olmadıklarını ve memurdan havalimanı üzerinde bir tur attıktan sonra tekrar iniş yaptırmayı denemesini kaydetti. Havada tur atıldıktan sonra otomatik iniş sistemi çalışmadığından, pilotun talebi üzerine iniş sırasında en hassas ve modern otomatik sistemlerinden biri olan aletli iniş sistemi (ILS) kullanıldı.

Acil iniş isteyen uçak yerel saatle 18: 30’da Sheremetyevo’ya iniş yaparken arka tarafta sert iniş ve yakıt tanklarının alev almasıyla yanmaya başladı.

Uçağın inişini takip eden dakika içinde, acil durum uyarısı verildi ve yolcuların tahliyesi için  acil durum slaytları açıldı. İlk iki itfaiye ekibi 18: 32’de kaza alanına ulaştı, dört itfaiye aracı 18: 33’te uçağa yaklaştı. Havalimanı yangin ekibi 18: 35’te yanan uçağa girdi. Yangın 18: 48’de tamamen söndürüldü.

 

Bu yazı 851 kere okundu.
Etiketler:
haberler sukhoi 100
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV