Rekor. Tam 24 THY Uçağına Yıldırım İsabet Etti

Paylaş
 

İstanbul’da 4 Mart 2018 günü  etkili olan yağış sırasında Atatürk Havalimanı’na iniş ve kalkış yapan tam 24 Türk Hava Yolları uçağına yıldırım isabet etti.

İstanbul’da hafta sonu etkili olan sağanak yağış hava trafiğinde zaman zaman aksamalara neden oldu. Cumartesi günü başlayan ve dün de devam eden yağış sırasında pilotlar ve hava trafik kontrolörlerinin zor anlar yaşadığı belirtildi.

Sadece Pazar günü Türk Hava Yolları’nın 24 uçağına yıldırım isabet etmesi, hava koşullarının ne denli zorlu olduğunu ortaya koydu.
İniş ve kalkış yaptıkları sırada yıldırıma maruz kalan uçakların bir bölümü bakım için seferden çekildi. Birkaç saat içerisinde 24 uçağına yıldırım isabet eden THY bu alanda bir rekoru da kırarken uçakların büyük bölümü kısa süreli bakım sonrası faal hale getirilerek sefere verildi. Ancak bazı uçakların halen bakımlarının gerçekleştirildiği öğrenildi.

KULEYE DE YILDIRIM ÇARPTI

Bu arada Atatürk Havalimanı’ndaki Devlet Hava Meydanları İşletmeleri’ne ait kontrol kulesi de yıldırımdan nasibini aldı. Dün sabah saat 10.43’de Atatürk Havalimanı’na düşen yıldırımlardan biri kuledeki haberleşme antenine isabet etti. Bir süre sistemler devredışı kaldı ancak kısa süre sonra sistemler yeniden işler hale getirildi.

Kaynak:Airporthaber

Bu yazı 833 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV