Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
Rus Jet Savaş Uçakları Kronolojisi
4 Ekim 2018
Goklerdeyiz Admin

Rus Jet Savaş Uçakları Kronolojisi

Soğuk savaş döneminde Rusya – amerika ve avrupa  tabir yerindeyse birbirleri ile uçak tasarım yarışına girmiş ve gerçekten her geçen yıl birer ölüm makineleri haline gelen savaş uçakları meydana çıkmış. Dünya savaşlarının ardından jet dönemine giren askeri ve sivil havacılıkta jet uçakları artık özellikle orduların vazgeçilmezlerinden olarak yıllar geçtikçe her anlamda gelişmeler göstermiş. Sizlerle 3 bölümlük yazı dizimizde savaş uçaklarının üreticilerine göre  yıllar geçtikçe nasıl geliştiklerini anlatan resimli kronolojiyi paylaşacağız.

2.Bölüm İçin TIKLAYINIZ

3.Bölüm İçin TIKLAYINIZ

İlk bölümde Rusya var. Ruslar Sovyetler birliği zamanlarında, 1947 yılında jet savaş uçaklarını üretip geliştirmeye başlamıştı.

1947 yılında Yakovlev Yak-15 ( Feather ) ile  ilk olarak sahneye çıkan uçaktı. 1948 yılında Yakovlev Yak-17 ( Feather )  tipi uçağı da piyasaya sürerek yerini perçinlemek isterken aynı yıl içinde Mikoyan Gurevich’te Mig tipi uçaklarla piyasaya girmeye çalışıyordu. 1949 yılı geldiğinde Yakovlev Yak-23  ( Flora ) ile yine sahnedeydi.

1948 yılında Mikoyan Gurevich Mig-9 ( Fargo ) ile sahneye çıkmış ve Yakovlev ile rekabet başlamıştı. Aynı yıl içinde Mikoyan Gurevich Mig-15 ( Fagot A ) tipi uçağı da piyasaya çıkarmıştı. 1949 yılında araya Lavochkin LA-15 ( Fantail ) girse de Mikoyan Gurevich 1950 yılında Mikoyan Gurevich Mig-15 Bis ( Fagot B ) ile yine sahnedeydi ve Yakovlev’i zorlamaya devam ediyordu.

1949 yılında sahnede olan ancak listede olmayn başka bir uçak daha vardı. Tupolev Tu-14 Bosun. 1949 yılında piyasay  çıkan Tupolev Tu-14, Tupolev tarafından üretilen Sovyet yapımı bir jet torpido bombardıman uçağıdır. Uçak, yerine İlyuşin İl-28’in seçilmesi üzerine Sovyet Deniz Kuvvetleri’nin mayın-torpido alaylarına verildi.

1949 yılında Tupolev siparişi İlyushin’e kaptırınca İlyushin İl-28 Beagle tipi uçağı seri üretime aldıve uçak Sovyetler Birliği’nin seri üretilen ilk jet bombardıman uçağı oldu. İyushin İl-28R keşif  ve İlyushin İl-28U eğitim modelleri olmak üzere iki versiyonu daha mevcuttur.

1947 yılında hızlı çıkış yapan Yakovlev’den 1955 yılına kadar ses çıkmayacak meydan Mikoyan Gurevich’e kalacaktı. Zira Mikoyan Gurevich 1952 yılında Mikoyan Gurevich Mig-17/P ( Fresco A/ B ) ve 1953 yılında Mikoyan Gurevich Mig-17F/PF ( Fresco C/D ) ile yoluna devam ediyordu.

1955 yılına gelindiğinde piyasa hala Mikoyan Gurevich’in elindeydi. Mikoyan-Gurevich Mig-19/P/S ( Farmer A/B/C ) ile Mig serisini geliştirmeye devam ediyordu. Aynı yıl içinde Mikoyan Gurevich Mig-17PM/PFU (  Fresco ) tipi uçağı da geliştirmişti. 1957 yılına gelindiğinde Mig-19’un Mig-19PM ( Farmer ) tipi uçağı da tarihteki yerini almıştı. Yakovlev ise büyük bir aradan sonra 1955 yılında Yak-25 ( Flashlight ) ile piyasada tutunmaya çalışıyordu.

Yıl 1959 olduğunda Mikoyan Gurevich yoluna hızla devam ediyor ve Mig-21F/F-13 ( Fishbed C ) tipi uçağı piyasaya çıkarıyordu. Aynı yıl büyük sürpriz yaparak Sukhoi  Su-9 ( Fishpot ) ile bu piyasada bende varım demişti. 12 yıllık süreçte 3 şirket birbiri ile jet savaş uçağı üretip satabilmek için kıran kırana mücadele veriyordu.

2.Bölüm – 1960 – 1979 Yılları İçin TIKLAYINIZ.

 

3 adet yorum var.

 1. Berke dedi ki:

  Dostum verdiğin bu bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Havacılık meraklısı biri olarak sayfanı severek takip ediyorum, yalnız sana bir soru soracağım yayınlamış olduğun bu Rus serisi uçakların hepsi aktif olarak kullanıldımı? Yoksa bu seride hiç üretime geçmeyip sadece projeden bir prototip den ibaret uçaklarda varmı cevap verirsen sevinirim.

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Çok teşekkür ederim.
   Muhtemelen kullanılmışlardır. Prototip olan uçakları listeye almamışlardır bence. Çünkü hemen hepsinin nato kodları da var model numaralarının arkasında. Tahminim bu yönde.

 2. Goklerdeyiz Admin dedi ki:

  Eksik olan Tupolev Tu-14 Bosun ve İlyushin İl-28 tipi uçaklar 1949 yılına eklendi.

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu Namaz Vakitleri -- Ulucan Medya