Rusya Uçak Kazasının Ardından

Paylaş
 

Rusya Moskova Sheremetyevo Havalimanı’ndan kalkışında acil durum bildiren Aeroflot şirketine ait  Sukhoi Superjet 100-95B SSJ tipi uçağın haberini sizlerle BURADA paylaşmıştık. Kazada uçakta bulunan 73 yolcu 5 mürettebattan 41 kişisi hayatını kaybetti. Kaza sonrası pilotların ilk ifadeleri yayınlandı.

Pilotların kazanın sebebine ışık tutacak ilk ifadeleri şöyle:

“Kalkışımızda uçağa yıldırım isabet etti. Yıldırım isabet etmesinin ardından otomatik pilot,  kontrol ve seyrüsefer cihazları arızalandı. Bu şekilde uçağı uçurmak neredeyse imkansız ve karmaşık bir hale gelir. Daire şeklinde manevra yapıp inişimizde piste çok hızlı oturduk. Bu şekilde inişimiz yüzünden pitte 3 kez sektik ve iniş takımlarının kırılmasının ardından motorların yere vurması ile uçak alev aldı. İtfaiye uçağın durması ile birlikte olaya 1 dakiak sonra müdahale ettiler.”

Normalde yıldırımın uçakları düşürmediği biliniyor. Çünkü uçaklarda bulunan yıldırımsavar sistemler uçağa isabet eden yıldırımı bertaraf ederek uçağın belli bölümlerinde bulunan bir çok iletken vasıtası ile yeniden havaya aktarılır  uçağa isabet eden yıldırım uçağa zarar vermemektedir. Uçaktaki Statik elektrik nedir nasıl deşarj edilir. TIKLAYINIZ. 

Uçağın durmasından sonra yayınlana tahliye videosunda ise dikkat çeken başka bir unsur ise uçaktan çıkan yolcuların valizleri ile birlikte çıkması. Muhtemelen çoğu yolcunun o anlarda başüstü dolaplarında bulunan çantalarını almak zaman kaybetmeleri kabinde hakim olan kaos ortamını dahada çoğalttığı düşünülüyor. Bu gibi durumlarda koridorları meşgul etmemek adına uçağın tahliyesine odaklanmak ve mümkün olduğu kadar uçağı en kısa sürede terketmeye odaklanmak gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Olayın nedeni ve olay sonrası uçağın inişine kadar uçağın içinde yaşananlar yapılacak inceleme sonucu yayınlanacak rapor ile kamuoyu ile paylaşılacak.

Tekrarları yaşanmaması dileği ile.

Sukhoi Superjet 100-95B Kazaları

 

 

Bu yazı 1042 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV