S400 Hava Savunma Sistemi Gemide Kullanılır mı?

Paylaş
 

S400 Hava Savunma Sistemi Gemide Kullanılır mı?

Geçtiğimiz yıl Rusya’dan alınan  taşınmasına ve kurulmasına başlanan S400 Hava Savunma sistemi gemi yada benzeri bir platformda kullanılabilir mi?

Geldiğinden beri nereye kurulacağı hakında henüz bir açıklama yapılmayan ancak bir sürü kurulum senaryosu üretilen sistemin ikincisinin de önümüzdeki günlerde geleceği kulislerde konuşılmaya başlandı. Ancak yaklaşık 70 uçakla gelen sistemi oradan oraya oynatmak biraz külfetli ve zaman isteyen bir iş olarak gözükmekte. Çünkü sistem birbirini tamamlayan bir çok platformdan oluşmakta.

Biraz fantastik gelecek belki ama bu konuyu Twitter’da bir okuyucumuzun sorusu üzerine fikir olarak yazmayı düşündüm. Soruda sistemin TCG Anadolu gemisi üzerinde çalışıp çalışmayacağı sorulmuştu.

Teknik detayın çok bilmediğim S400 Hava Savunma Sisteminin TCG Anadolu gemisi için uygun olmadığını ancak benzeri bir platformun üzerine kurulumu sayesinde belki çalışabileceğini düşünüyorum.

En azından böyle bir sisteme böyle bir kabiliyet kazandırılırsa kıyılarımızda istenilen yerden istenilen yere paket sistem olarak istenildiği zaman hızlı bir sürede nakliye edebilirsiniz. Karadan ve havadan nakliyesinde sistem indirilip kurulması zaman kaybına yol açması da diğer bir handikapı. Ama gemi üzerinde sistem hazır vaziyette bulunacağından her an kullanıma hazır olarak gezecek. Tabi bu geminin yine bir uçak gemisi boyutlarında olacağını tahmin ediyorum.

Tabi bu sistem bu şekilde hazır olarak gezecek ama bununda artıları eksileri olacaktır. Örneğin sistemi sağlayan bu şekilde kullanımına izin verecek mi? Ya da sistem bu şekilde kullanılmaya uygun mu? Sistem bu şekilde her türlü açık hedef olacaktır. koruması kolay sağlanır mı?

Tabi bunlar benim aklıma gelen sorular ama soruları çoğalmak mümkün. Gündemde dolaşan uçak gemisi yapılacak haberi üzerine tam yerinde olan bu konuyu da siz okuyucularımızın özellikle konuya daha hakim olan okuycularımızın nazarına sunuyorum. Sizlerin de konu ile bilginiz fikriniz varsa yorumlarınız ile katılmanızı rica ediyorum. Zira gerçekleşirse Türkiye için uçak gemisinden daha önemli bir kuvvet çarpanı olacaktır.

 

Bu yazı 624 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV