Sahte Pilotlar. Pakistan’da Pilot Krizi Büyüyor

Paylaş
 

Pakistan’da uçuş lisanslarını şüpheli yollardan elde ettikleri ya da evaraklarda sahtecilik yaptıkları iddiasıyla işlerine son verilen pilot sayısı 260’ı geçti.

Havacılık sektörü tarihinin en büyük skandallardan biri olarak görülen olayda lisansı iptal edilen pilotların 141 adetinin Pakistan International Airways’e (PIA), 9 adetinin Blue Airways’e, 10 adetinin Serene Havayolları şirketlerinde çalıştıkları belirtildi.

Pakistan Havacılık Bakanı Gulam Server Han, pilotların geri kalanlarının uçuş kulüplerinde ve charter seferler ile kiralık uçak hizmeti veren şirketlerde çalıştıklarını söyledi.

Han, tüm özel havayolu şirketlerine ve uçuş kulüplerine, “Lisansları şüpheli olan pilotların uçmalarına izin verilmemesi” yönünde talimat gönderildiğini dile getirdi.

Öte yandan İslamabad yönetimi, pilotluk sınavında yerine başkasını sokarak lisans alma skandalına karıştıkları gerekçesiyle 5 yetkiliyi görevden aldı.

Han, görevden alınan 5 kişinin sivil havacılık biriminde üst düzey görevlerde ve yetkilerde bulunduğunu belirtti ancak isimleri hakkında bir bilgi vermedi.

Lisansı iptal edilenlerin yanı sıra görevden alınan yetkililerin cezai suçlamalarla karşı karşıya olduklarının altını çizdi.

Ulusal havayolu şirketinin toplam 450 pilota sahip olduğu ancak 150’sinin işten çıkarılığını belirten  Bakan Han, “Bazı söylentiler PIA’in itibarının zedelenebileceğin işaret ediyor ancak yolcu güvenliği için bu adımı atmak zorundayız” sözleriyle kararı savundu.

Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA), 25 Haziran 2020 günü yaptığı açıklamada, kurum bünyesinde görev yapan 150 pilota ‘şüpheli yollarla lisans aldıkları’ iddiasıyla uçuş yasağı getirdiğini bildirmişti.

Ayrıca PIA, açığa alınan bu kişilerin daha sonra iş akitlerinin feshedildiğini de duyurmuştu.

PIA Sözcüsü Abdullah Hafız, geçen ay 97 kişinin hayatını kaybettiği ve pilot hatası iddiasının ağırlık kazandığı kazanın ardından başlatılan soruşturma kapsamında, pilotlarla ilgili çalışma yürütüldüğünü açıklamıştı.

Bu yazı 448 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV