Göklerdeyiz Havacılık Sitesi
SATCOM Özellikli İlk ANKA-S Sisteminin Teslimatı Yapıldı
3 Şubat 2018
Goklerdeyiz Admin

SATCOM Özellikli İlk ANKA-S Sisteminin Teslimatı Yapıldı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ/TAI) tarafından geliştirilen ve uydudan kontrol kabiliyeti (SATCOM) ile görüş hattının ötesindegece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen ilk İnsansız Hava Aracı Sisteminin kabul testleri başarıyla tamamlanarak 2 adet İHA ve ilgili sistem Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. 

Yeni nesil faydalı yüklerin entegrasyonu ve milli imkânlar ile uluslararası emniyet standartlarına göre tasarlanan ANKA-S Sistemisahip olduğu milli uçuş kontrol bilgisayarı, milli hava aracı kontrol bilgisayarı ve milli IFF ile emniyet ve operasyon kabiliyeti olarak sınıfının en yetkin sistemlerinden biri olarak envanterdeki yerini aldı.

EĞİTİMLER BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Hava Kuvvetleri Komutanlığına verilen teknik ve uçuş eğitimlerine 2017 yılının Ekim ayında başlanarak eğitimlerin başarıyla tamamlandığı belirtildi.

ANKA-S KAPSAMINDA KAZANILAN KABİLİYETLER

ANKA-S Hava Kuvvetleri Komutanlığına stratejik güç katacak bir sistemdir. Aynı anda 6 adet Hava Aracı uydu üzerinden kontrol edilebilecekBilgi güvenliği ve veri güvenliği en üst düzeye çıkartıldı. Tüm haberleşme sistemlerinde kriptolu veri iletimi sağlanarak, IFF ve Telsiz haberleşmesinde donanımsal kripto kullanıldı. Veri kaydı milli kriptolama çözümü ile korunmaktadır. Tam yedekli otomatik kalkış ve iniş sistemleriyle operasyon sahasındaki her türlü zorluğa hazırdır.

Görevler tam olarak simüle edilmekte olup, hava aracı kalkış meydanından bağımsız acil durum üslerine iniş yapabilmektedir. Link kaybı durumunda tanımlı meydanlara tam otonom iniş gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca, kamera güdümlü uçuş modu ve tam otonom uçuş özellikleri ile görev odaklı uçuş sağlamaktadır.

Yeni nesil elektro optik/kızıl ötesi kamera ile teşhis, takip ve işaretleme görevlerinin icrası, MAK görevi ve telsiz rölesi ile havayer/yer – yer haberleşme desteği sağlanmaktadır.

DefenceTurkey

Etiketler:

Bir Yorum Bırak

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Göklerdeyiz Mobil By Erhan Aydoğdu