Şehit Pilot Anısına Heykel Açılışı

Paylaş
 

Tarihler 8 Ekim 1996’ı gösteriyordu. Hava Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan’ın kullanığı Balıkesir’den kalkan F-16 tipi  uçak, Ege denizinde Tanagra’dan kalkan  Yunan uçaklarıyla girdiği dog fight (it dalaşı) sırasında Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait bir Mirage 2000 tarafından füze ile vurularak düşürüldü. Silahsız olarak Ege’de F-16D tipi çift kişilik uçakta Yüzbaşı Erdoğan ile Yarbay Osman Çiçekli bulunuyordu.

İsabet alan uçaktan Yarbay Çiçekli atlamayı başarırken Yüzbaşı Erdoğan F-16’yı terk edemedi. Uçağıyla birlikte Ege Denizi’ne düştü. Tüm arama çalışmalarına rağmen Yüzbaşı Erdoğan’ın naaşı ve uçağın parçaları bulunamadı.

Şehit Hava Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan’ın unutulmaması için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun girişimi ile hazırlanan heykel, bugün (08.10.2018) saat 14.00’te Nail Erdoğan’ın ailesi ve Hava Kuvvetleri’nin katılımı ile açıldı.

Bu yazı 772 kere okundu.
Etiketler:
askeri f-16
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Taha Aydın dedi ki:

    Gerçekten çok iyi olmuş. Benim aklımdan çıkmayan ve Yunanistana kin beslememin sebebi olan bu olayı ülkemizde bilmeyen çok kişi var. Bir anıtı olması beni çok mutlu etti.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV