Şırnak’ta Düşen Helikopter Hakkında Önemli Tespit ve Değerlendirmeler

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Öncelikle tüm ülkemizin başı sağolsun…

Geçtiğimiz günlerde Şırnak – Şenoba’da yüksek gerilim hattına takılarak düşen ve 13 vatan evladının yüreklerimizi yakan bir şekilde şehit olmasına neden olan helikopter kazası ile ilgili kazada şehit olan Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak’ın devre ve uçuş arkadaşı olan eski teğmen Mehmet Ali Çelebi kendi sosyal medya hesabında kazayı bir kaç madde üzerinde değerlendirdi.

Değerlendirmeye göre:

“Kamuoyunda Şırnak Şenoba’da düşen helikopterimizle ilgili yanlış bilgiler dolaşıyor. Bazı konuların doğru bilinmesi gerekiyor.” dedi.

“1- Yüreğimiz yanıyor. Plt. Yzb. Serhat Sığınak hem devre hem uçuş arkadaşımdı. Pilotaj eğitimde birlikteydik, yakından tanırdım.

2- Kamuoyunda Şırnak Şenoba’da düşen helikopterimizle ilgili yanlış bilgiler dolaşıyor. Bazı konuların doğru bilinmesi gerekiyor.

3- Cougar genel maksat helikopteridir, 25 kişi taşır, Vip ve arama kurtarma amaçlıdır. Çift motorludur, heyet taşınması olağandır.

4-Neden tüm komutanlar, heyet, aynı helikopterdeydi sorusu geliyor. Bu eleştirilecek bir konudur, temel nedeni tasarruf etme güdüsüdür.

5- TSK’da anlayış tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruma bilinciyle tasarruf güdüsüdür. Toplu taşıma konusu mutlaka yeniden düzenlenmelidir.

6- Mühimmat taşınması komutanlık iznine bağlı olarak olağandır. Karakollara emniyet tedbirleri  alınarak helikopterle mühimmat taşınabilir.

7- Helikopterin Alçak Uçuş Seyir Güvenliği için lazer engel tespit sistemi yoktu (Engel Tespit Sistemi). Olsaydı düşme ihtimali azalırdı.

8- Şu anda tele takılmalara karşı helikopterlerimizde altta ve üstte tel kesme aparatları bulunmaktadır. Yüzde yüz güvenlik sağlamaz.

9- Alçak uçuş füze tehdidine karşı zorunludur. Araziye yamanarak ve hızlı uçulur, böylece 10-12 saniyelik füze kitlenmesi engellenmiş olur.

10- Düşme saati 20.55 olarak verildiğinden gece görüşle devam edilmiş olmalı. Görüş açısı 40 dereceye kadar düşer, görüş çok zorlaşır.

11- Ergenekon-Balyoz öncesi 1. pilotlar genelde Binbaşı seviyesindeydi.Geçmişe oranla daha genç silah arkadaşlarımıza 1. pilotluk veriliyor.

13- Helikopter pilotlarımız personel eksiğinden ötürü canla başla aşırı yoğun ve aralıksız çalışmaktadır. Üzerlerine büyük yük binmiştir.

 

Bu yazı 1093 kere okundu.
Etiketler:
haberler helikopter
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV