SİVİL HAVACILIK DEVLERİ 12. KEZ İSTANBUL AIRSHOW’DA BULUŞUYOR

Paylaş
 

SİVİL HAVACILIK DEVLERİ 12. KEZ İSTANBUL AIRSHOW’DA BULUŞUYOR!

Eylül 2018

1996 yılından itibaren, her iki yılda bir İstanbul Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apron’unda düzenlenen İstanbul Airshow, 22 yılın sonunda, 27 Eylül 2018’de kapılarını 12. kez ziyarete açacak. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’ın teşrifleri ile gerçekleşecek fuarın açılış seremonisini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turhan’da onurlandıracak. Fuarın ana destekçisi olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile Ana Sponsorları olan Türk Hava Yolları, Türk Hava Yolları Teknik, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi ve TAV Havalimanları Holding’in en üst düzey yöneticilerinin yanısıra katılımcı firmaların yetkilileri ile yabancı yabancı misyon şeflerinin de iştirak edeceği tören saat 11:00’de başlayacak.

2012 yılına kadar AIREX adıyla düzenlenen fuar, Türk Hava Yolları’nın öneri ve teşvikleriyle, İstanbul’un uluslararası bir havacılık merkezi olarak adının daha etkili bir şekilde vurgulanması amacıyla 2014 yılından itibaren ‘ISTANBUL AIRSHOW’ olarak organize ediliyor ve yine 2014’ten bu yana Türk Hava Yolları Teknik’in öneri ve destekleri ile yerli uçak üretimi hedeflerine yönelik altyapı oluşturma çalışmalarını öne çıkarmak amacıyla, ‘Havacılık Endüstrisi Tedarik Zinciri Platformu’ da spesifik bir alan olarak organizasyonda yerini alıyor.

Bünyesinde hem sivil havacılık hem de havalimanları endüstrilerini bulunduran dünyadaki hemen tek örnek olan İstanbu Airshow, doğu Avrupa’dan, Çin’e kadar uzanan coğrafyadaki ‘sivil havacılık’ içerikli tek fuar olma özelliğine sahip. Bu kapsamda fuarda; ultralight, gyrocopter gibi sportif araçlardan, eğitim, haritalama, takip, arama, keşif, istihbarat gibi özel maksatlı hava araçlarına, genel maksatlı ve insansız hava araçlarından, iş jetleri ve helikopterlere, ticari uçaklara kadar geniş bir hava araçları yelpazesi sergilenecek.

Airbus, Beechcraft, Bell, Bombardier, Cessna, Dassault Falcon, Diamond, Eclipse, Gulfstream, HondaJet, Innoaviation, JMB Aircraft, Leonardo, Piaggio, Pilatus, Pipistrel, Sikorsky, Tecnam ve TUSAŞ gibi hava aracı üreticisi firmaların katılımcı olduğu fuarda, sürekli gelişen teknolojiye bağlı olarak katılımcı hemen tüm hava araçlarının yeni ve farklı özelliklere sahip versiyonları yer alacak. Halen Türk şirketleri tarafından hiç kullanılmayan ve Türkiye lansmanı ilk kez İstanbul Airshow’da gerçekleşecek, Cessna’nın geniş gövdeli ve uzun menzilli yeni modeli Citation Longitude, Piaggio EVO ve HondaJet Elite gibi hava araçları da fuar da ilk defa yer alacak.

Savunma Sanayi Başkanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi gibi devlet kurumlarının da stand açarak katılım sağladıkları fuarda 150’nin üzerinde firma ile 4 günde 40’ın üzerinde hava aracı sergilenecek. ISTANBUL AIRSHOW’da ayrıca, 27 Eylül Perşembe günü TUSAŞ – Malezya Yatırım Ajansı Toplantısı, 28 Eylül Cuma günü Türk Hava Yolları Teknik Havacılık Sanayii Yerlileştirme Paneli ile 29 Eylül Cumartesi günü Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İnsansız Hava Aracı Paneli ve havacılıkla ilgili çeşitli söyleşiler düzenlenecek. 29 Eylül Cumartesi günü Solo Türk’ün imza etkinliği ile renklenecek fuar 30 Temmuz 2018 tarihinde halk ziyaretine açık olacak.

Bu yazı 740 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV