Solunum Hastalığı Olanlar Uçak Yolculuğu Yapabilir mi?

Paylaş
 

Solunum hastalığı olanlar uçak yolculuğu yapabilir mi? KOAH olanlar uçağa binebilir mi?

Astım ve Kronik Obstriktif Akciğer Hastalığı (KOAH) bulunan bireylerin çoğunluğu sorunsuzca hava yolu ile seyahat edebilir. Ancak kendileri için elzem olan ilaçlarını örneğin inhalerlerini el bagajlarında bulundurmalıdırlar.

Yolcu uçaklarında kabin basınçlaması genel bilinenin aksine deniz seviyesine göre değil oksijen oranının çok az oranda azaldığı 5000 ve 8000 feet yüksekliğe göre yapılmaktadır. Hafif ve orta derecede rahatsızlığı bulunan kişilerin çoğunda bu irtifalarda herhangi bir semptom beklenmez. Ancak hakkınızda doğru bir değerlendirmeyi ancak sizin bütün tıbbı geçmişinizi bilen ve tedavinizi planlayan doktorunuz yapabilir. Lütfen seyahat planınızı doktorunuz ile paylaşınız. Genel olarak belirgin bir şekilde nefessiz kalmadan 50 metre mesafeyi normal adımla yürüyebiliyor veya iki kat arasındaki merdivenleri çıkabiliyorsanız ilave oksijene ihtiyaç duymadığınızı söyleyebiliriz.

İlave oksijen gereksiniminiz varsa bunun temininin sağlanması için havayolu şirketine bu durumunuzu yolcu bilgilendirme formunuz ile seyahat öncesinde bildirmeniz önemlidir. Bazı havayolu şirketleri bu hizmeti bedeli karşılığı vermektedir. Bazı havayolu şirketlerinde ise bu hizmet verilmemektedir. Havayolu şirketinden bu konuda bilgileri seyahat öncesinde sağlayabilirsiniz.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada akciğer rahatsızlığı bulunan kişilerin çoğunluğunda ilave oksijen desteği sayesinde güzel yanıtlar alındığı ve bu sayede bu kişilerin dünyanın her köşesine seyahat edebildiği gösterilmiştir.

Bu yazı 1718 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV