Tarihte Bugün- 18.04.2017 – Tunceli Helikopter Kazası

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Tunceli’de Emniyet Müdürlüğü’ne ait bir helikopter düştüğü bildirildi. Polis ve yetkilileri taşıyan helikopterin Ovacık’tan havalandığı belirtildi.

Tunceli Ovacık arasında irtibat kesilen helikopterin saat 11.00’de Diyarbakır’dan kalktığı Tunceli’ye giderek oradaki hakim ve polisleri aldığı ve havalandığı saat 12.00’den itibaren radar ve telsiz  irtibatının  sağlanamadığı öğrenildi.

Tunceli Ovacık arasında irtibat kesilen ve olumsuz hava şartlarından düştüğü tahmin edilen  heliktopterde 1 hakim, 7 polis, 4 mürettebat olmak üzere toplam 12 kişinin bulunduğu bildirildi.

Tunceli Valiliği; Pülümür’den saat 11.40’ta havalanan helikopterden 10 dakika sonra sinyal alımı kesilmiştir. Helikopterde 7 polis, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 mürettebat olduğu değerlendirilmektedir. Helikopterin olumsuz hava şartlarından dolayı düştüğü değerlendirilmekte olup bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi sevkedilmiştir.

İrtibat kurulamayan helikopter için Diyarbakır 8’nci Ana jet üssünden helikopter ve uçaklar da kalkarak o bölgeye yönlendirildi. Arama kurtarmaya CN235 ve E7 Barış Kartalı (Havadan Erken Uyarı Uçağı – HİK – Havadan İhbar Kontrol) uçaklarının da katıldığı gelen bilgiler arasında. 

VALİLİK’TEN İLK AÇIKLAMA

Helikopterin düştüğü Ovacık’ın Çambulak mevkiinde yoğun sis ve yağmurun olduğu belirtiliyor. Helikopterin düşüşüyle ilgili Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklamada kazanın olumsuz hava koşulları nedeniyle meydana geldiği belirtiliyor.

Tunceli Valiliği’nin açıklaması şöyle: “18 Nisan 2017 günü saat 11.40 sıralarında Pülümür ilçemizden havalanan Skorsky tipi Polis Helikopterinden kalkışından yaklaşık (10) dakika sonra sinyal alımı kesilmiştir. Söz konusu Helikopterde (7) Polis Memuru (1) hakim, (1) Astsubay ve (3) mürettebat olduğu değerlendirilmektedir. Helikopterin olumsuz hava şartlarından dolayı düştüğü değerlendirilmekte olup, bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edilmiş olup gelişmelerden kamuoyuna bilgi verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Düzenleme:

Üzülerek belirtiyoruz ki helikopterimizin hava şartlarından dolayı düştüğü doğrulandı. İçindekilerden kurtulan olmadığı belirtilen helikopterin enkazına ulaşıldığı ancak hava şartlarından dolayı naaşların alınması için başka bir helikopterin bölgeye gidemediği ancak naaşların 2500 metre yüksekliğinde bulunan kaza yerinden indirilmesi için çalışmaların devam ettiği gelen bilgiler arasında.

Kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileriz. Milletimizin başı sağolsun…

Bu yazı 1063 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV