Tarihi Faciaya Ramak Kala

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Geçtiğimiz 7 Temmuz günü Air Canada şirketine ait AC759 sefer sayılı Toronto Pearson – San Fransisco seferini yapan C-FKCK tescilli airbus 320-211 tipi uçak az kalsın tarihi bir faciaya neden olacaktı. Havacılık otoritelerinin nadir olabilecek diye nitelendirdiği olay şöyle gerçekleşti.

Ar Canada şirketine ait uçak 140 yolcusu ile birlikte San Fransisco Havalimanı’na görerek yaklaşması sırasında iniş yapacağı pist paralelinde bulunan ve üzerinde kalkış için 4 uçağın sıra beklediği taksi yoluna inecekti. Yaklaşmayı yapan uçağın pilotunu olayı farkeden hava trafik kontrolörü uyarınca uçak inişini iptal edip tekrar havalandı.

ABD Federal Havacılık Dairesi tarafından (FAA) yapılan açıklamada, “Pilot yanlışlıkla, iniş pistine paralel olan C taksi yoluna inişe geçti” dendi.

Sosyal medyada paylaşılan bir ses kaydında, Air Canada pilotuyla -muhtemelen- hava trafik kontrol memurları arasındaki konuşmalar yer alıyor.

Ses kaydında pilotun, “Pistte ışıklar görüyorum; iniş iznimizi doğrularmısınız ?” dediği; buna karşılık olarak hava kontrol memurunun “2-8 sağ piste inişiniz teyit edilmiştir” cevabını verdiği duyuluyor. Hemen ardından devreye giren bir başka uçağın pilotu (veya hava trafik kontrol memuru) ise “Bu adam ne yapıyor? Taksi yolu istikametinde!” şeklinde konuşuyor. Bu anda Air Canada pilotuna, inişi pas geçmesi talimatı veriliyor. Yerde bekleyen uçaklardan bir tanesinin pilotu ise, “Air Canada uçağı üzerimizden geçti!” diyerek bu konuşmalara katılıyor.

Olay sırasında bu inişin farkedilmemesi durumunda meydana gelebilecek kazada yüzlerce kişinin hayatını kaybedebileceği belirtildi.

Böyle bir olay 1977 yılında Kanarya Adalarında bulunan Tenerife’de meydana gelmiş iki boeing 747 tipi uçağın karıştığı kazada toplam 583 kişi hayatını kaybetmişti.

Aşağıda kalkış için sırada bekleyen uçakların modelleri ve içlerinde taşıdıkları yolcular tahmini olarak şöyleydi:

UAL1 – San Fransisco – Singapur – Boeing 787 Dreamliner : 219 kişi kapasiteli

PAL115 – San Fransisco – Manila – Airbus 340 : 254 kişi kapasiteli

UAL863 – San Fransisco – Sydney – Boeing 787 Dreamliner : 219 kişi kapasiteli

UAL1118 – San Fransisco – Orlando – Boeing 737 – 170 kişi kapasiteli.

İniş yapacak ve kazaya sebep olacak olan uçak ise:

AC759 – Toronto – San Fransisco – Airbus 320  – 146 kişi kapasiteli

yolcu sayılarından meydana gelebilecek kazada olası can kaybı sayısını tahmin edebilrsiniz. Büyük faciadan dönülen olayın soruşturulmasına devam ediliyor.

Olayın oluş anının canlandırıldığı animasyon video :

 

 

Bu yazı 1537 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV