Tarihte Bugün – 26 Ocak 1974 – İzmir Faciası

Paylaş
 

Havacılık tarihine  kara bir gün olarak geçen 26 Ocak 1974 günü Türk Hava Yolları’na ait 301 sefer sayılı TC-JAO tescilli Fokker F-28 Fellowship 1000 tipi uçak İzmir Cumaovası – İstanbul Yeşilköy Havaalanı seferini yapmak üzere kalkışı sırasında güç kaybetmesi yüzünden sola doğru yatarak pist bitimindeki bir hendeğe çarparak düşmüş, parçalanarak yanması sonucunda 5 mürettebattan 4’ü hayatını kaybederken 1’i hayatta kalmış, 68 yolcudan 62 si hayatını kaybederken 6’sı kurtulmuştu. Toplamda 66 kişi  hayatını kaybederken 7 kişi de kurtulmuştu. Tarihe kara bir gün olarak yazılan bu gün Milliyet gazetesinin o günkü yayınında böyle yer bulmuştu.

Kazadan  sonra çekilen video görüntüleri İçin TIKLAYINIZ

Milliyet gazetesi arşivinden o gün:

 

Bu yazı 6075 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

5 adet yorum var.

 1. Can dedi ki:

  Kazanın tarihinin senesi yanlış yazılmış.

 2. Hakan Baloğlu dedi ki:

  Kaza nedeni olarak resmi raporlara göre buzlanma görünsede, yıllar sonra 1988 yılında dönemin ulaştırma bakanı olan Hasan Ferda Güley kazanın pilotların alkollü olmasından dolayı meydana geldiğini belirtmiştir. Kokpit ekibi İzmir yatısında sabaha kadar eğlenmiş, yüksek miktarda alkol almıştır ve sonunda bu elim kaza yaşanmıştır.

  • Hector dedi ki:

   Allah kahretsin böyle işi..

  • cemal dedi ki:

   yoo hayır. Bakan sadece pilotlarda alkol olduğunu itiraf etmiştir. sizin dediğiniz gibi kazanın pilotların alkollü olmasından dolayı meydana gelmiştir dememiştir. Kazanın sebebi bilinmiyor. Alkollü olmaları tabii ki kabul edilebilir bir şey değil ama kanlarında alkol bulunması zil zurna kaza yapacakları kadar sarhoş oldukları anlamına gelmiyor ..

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV