THY Pilotundan İnsanlık Dersi

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Havacılık tutkunları Türk Hava Yolları kaptanı Elif Güveyler’i sosyal medyadan tanırlar. Ancak Elif kaptanın bu kadar büyük bir yüreği olduğunu kimse bilmezdi. Elif kaptan bu aralar  işlemleri sona ermek üzere olan ve tüm dünyaya insanlık budur dedirten bir olayın kahramanı aynı zamanda.

İşçi bir babanın 4 çocuğundan biri olan Elif kaptan’ın hayali askeri okulu bitirip pilt olabilmekti. Bu hayalini 14 sınavı başarıyla geçip mülakatın hüsranla sonuçlanması yüzünden gerçekleştiremedi. İngilizce öğretmenlliği bölümü için başvursa da pilotluk hayali hiç dinmedi. Türk Hava Kurumu’nun İzmir’deki uçuş okuluna  gitmey ekarar verdi. Okulu başarıyla bitirdi ve THY’de Airbus 319-Airbus 320 ve Airbus 321 pilotu oldu. Benin’li bir pilotla tanıştığı zaman hayatının inanılmaz bir şekilde değşeceğinden habersizdi. Bu pilot sayesinde Benin’de bulunan bir yetimhaneyi ziyaret eden Elif Güveyler buradaki çocuklarla ilgilendi ve tanıştı. Bir gün Elif Kaptan’a anneleri 7 aylıkkan hayata veda eden ikiz kız çocukların fotoğrafları gönderildi. Çocukların hikayeslerinden etkilenen Elif kaptan çocukları evlat edinmeye karar verdi.

Bundan sonrasını Elif kaptandan dinleyelim:


“Kızlarımızı bir yaşlı amca da ‘Müslüman olmaları şartıyla’ yetimhaneye bırakmış. Bana ‘Evlat edinmeyi düşünür müsün?’ diye sordular. İkiz kız çocuğu başta çok zor geldi. Ancak aramızdaki bağ daha da arttı. Orada ‘Doğumda anneyi öldürmüş, lanetli çocuk. Büyüyünce de topluma da zararlı olur’ diye bir anlayış var. Kimse ilgilenmek dahi istemiyor. Bir de bu süreçte onları ayrı ayrı evlatlık vermeye karar verdiler. İsimleri Mira ve Merve. Büyükelçimizle de görüşüyoruz. Gide gele, tanıştık. Şu anda dosyanın yürütüldüğü bilgisi geliyor. Ama henüz sonuçlanmadı. Bir buçuk ayda bir gidiyorum. 8 saatlik bir yolculuk. Allah’tan THY olarak haftada 3 gün direkt uçuyoruz.”

Elif Kaptan: KIZLAR BANA ANNE DİYORLAR
Elif Güveyler, kızları ile iletişimini de şöyle dile getirdi: “Ben Türkçe konuşuyorum, onlar da anlıyorlar. Orada da Fransızca öğreniyorlar. Çünkü geçici olarak Benin’de onlara bakan kişiler başka dil bilmiyor. Şu anda 16 aylıklar. Bana ‘Anne’ diyorlar. Onlardan uzak kaldığım için bir dönem çok üzüldüm. Süreç çok uzadı. En güzel zamanlarının bensiz geçmesine çok üzülüyorum. Hızlandırmak için elimden gelen herşeyi yapıyorum.”

Kızlarına Mira ve Merve ismini koyan Elif Kaptan sürecin bitmesini dörtgözle beklediğini belirtti. Bir Türk kadınının, aynı zamanda bir Türk pilotunun böyle bir güzel olaya imza atması da ayrıca bizleri gururlandırdı. Bu güzel duyguyuve gururu biz Türk Havacılık tutkunlarına ve Türk Milletine yaşattığın için ayrıca teşekkür ederiz ELİF KAPTAN.

 

 

Bu yazı 1492 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. ezgi bobur dedi ki:

    allah rahmet eylesin

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV