THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’dan Önemli Açıklamalar

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı TRT 1 televizyonuna önemli açıklamalarda bulundu. İlker Aycı’nın yaptığı açıklamaların satırbaşları ve açıklamaların özeti şöyle:

THY Rekora Koşuyor

Türk Hava Yolları yılın son çeyreğinde giderleri 8,9 oranında azalttı. Geçtiğimiz yılın sonlarına ve yılın başında yaşadığımız olumsuz durumların zararını yılın son çeyreğinde yapmış olduğumuz 386 milyon dolarlık kazançla dengeledik 186 milyon dolar kar elde ettik.

Peki THY Nasıl Kar Etti?

Öncelikle bu işin bir takım oyunu olduğunu söylemeliyim. Takımın kaptanı benim ve 50 bin kişilik bir takım ruhu var arkamızda. Grubumuza bağlı 17 şirketi de unutmamak lazım. Yıllara yayılan tecrübemiz sayesinde takım oyununa, aksiyonlara ve iş planlarıan  olan sadakatimiz ve çalışanlarımızın fedakarlıkları sayesinde krizden en az zararla çıktık. Yönetim kurulumuzun, baülı şirketlerimizin yöneticileri ve iş ortaklarımızın inancı da buna etkendi.

THY Hisse Senetleri Kar Ettirecek mi?

Hisse senetlerimiz 4,5 liradan 9,5 liraya yükseldi. Ancak THY hisseleri spekülatif  bir değer taşımıyor. Uzun vadede kazandıran hisseler konumunda. Kısa süreli ve spekülatif değer kazanıp kaybedecek bir kazanç düşünmeyin.

THY Çalışanları Zam Alacak mı?

Çalışanlarımız geçtiğimiz yılın krizle atlatılması sebebiyle çok fedakarlık yaptı. Yönetim olarak biz bunun bilincindeyiz. 2017 yılının beklenildiği gibi iyi geçmesi sebebiyle çalışanlarımızın bu fedakarlıklarını boşa çıkarmayacağız.

Türk Hava Yolları Kargo

THY Kargo bu yıl tonajda %32 büyüme sağladı. Kargo da ise %29’luk bir artış söz konusu. Geçtiğimiz yıl pazarlara açılmak isteyen müşterilerimizi en hesaplı yoldan 55 noktaya ulaştırırken bu yıl  bu 55 noktaya 10 nokta daha ekleyerek 65’e çıkardık. Önümüzdeki yıl bu nokta sayısı 75 olursa kimse şaşırmasın.

THY Yeni Yerlere Uçacak mı?

THY bu yıl destinasyonlarına Phuket, Mauritius, Denpasar gibi noktaları eklemişti. Planlarımızda Cancun, Mexico City ve Sydney var. Bu noktalar şu an masamızda ve değerlendiriyoruz.

THY Yabancı Yolcu Oranı

Avrupa ülkelerinin yapmış olduğu Türkiye’ye tatile gitmeyin gibi çağrıların yolcu sayısını etkilemediği ve bu yılki yabancı yolcu oranının %42 olduğunu ve bunun Türk Hava Yolları’nı etkilemediğini söyleyebilirim.

Yeni İllere Uçulacak mı?

THY yönetimi olarak Türkiye’de ki zor nokatalar Siirt, Zonguldak, Tokat gibi illerimize uçmak oralardaki vatandaşalrımızın yüzlerini güldürmek için çalışmalarımızın devam ettiğini ve çok kısa bir sürede seferlerin başlayacağının müjdesini vermek istiyorum. Bu seferler Borajetin kullanmadığı uçaklarmı olur yoksa  temin edilecek bölgesel uçaklarlamı olur önümüzdeki günlerde şekillenecek.

Anadolujet Yurtdışı Uçuşlara Başlıyor

Anadolujetimizi önümüzdeki süreçte çevre yakın coğrafyamızda logosundan tutun herşeyiyle yenilenmiş bir şekilde dünyaya tanıtmayı ve bilinen bir low cost markası yapmayı planlıyoruz. Bu açıklama ile Anadolujet’in yakın coğrafyamızda yurtdışı uçuşlara başlayacağını da ekliyorum.

3. Havalimanı Ne Zaman Açılıyor?

Yeni yapılan 3. Havalimanı’nın 29 Ekim 2018 tarihinde muhteşem bir açılışla kullanılmaya başlayacağını ve yeni yapılacak havalimanının ülkemizin doğal bir hub olması sebebiyle hem toplanma hemde dağıtma merkezi olarak eşsiz bir konuma sahip olduğunu söyleyebilirim. 3. Havalimanımızın ülkemiz ve İstanbul ekonomisine oldukça kazanç sağlayacağından eminim. Ayrıca yeni havalimanımızda yeni bir dijital seistem üzerinde çalışılıyor. Örneğin havalimanının kapısından girdiğiniz gibi üzerinizdeki akıllı telefon sayesinde KİOSK ve kontuarda zaman kaybetmeden otomatik olara check-in inin yapılıp bagaj fişleriniz hazırlanacak. Çünkü biz sizi telefonunuzdan tanıyacağız. Zaman kaybetmeden uçuşunuzu yapabileceksiniz.

THY Reklam Bütçesi

Sanıldığının aksine reklam bütçemiz batıdaki, doğudaki ve körfezdeki rakiplerimizin yanına dahi yaklaşamıyor. Reklam giderlerimiz diğer şirketlerin çok çok altında.

açıklamalarında bulundu.

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 1626 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV