THY’de 9 adet Vardı. O Efsane Uçak Lokanta Oluyor

Paylaş
 

O Efsane Uçak Lokanta Oluyor.

Türk Hava Yolları’nın bir dönem en lüks uçaklarından biriydi. Hatta en büyük uçaklardan biriyidi. Döneminin 4 motorlu lüks uçaklarından olan Airbus 340’laran bahsediyorum Türk Hava Yollları’nda bir dönemi başlatan uçak. Sonrasında Airbus 330 ve Boeing 777 tipi uçakların alınmasıyla üvey evlat muamelesi gören emektar A340’lardan..

Türk Hava Yolları her büyük havayolu şirketi gibi ekonomik ömrünün tamamlayan eski uçaklarını yavaş yavaş planlı bir şekilde filodan çıkarmaya devam ediyor.Türk Hava Yolları’nın ilk irbus 340 tipi uçakları kiralık olarak 2 adet gelmiş ve deneme sürecinden geçtikten sonra THY öz malı olarak 7 adet sipariş vermişti. TC-JIJ ve TC-JIK tescilli kiralık uçaklar 2008 yılında kircı şirkete geri dönmüştü. Geriye kalan TC-JDJ, TC-JDL, TC-JDM, TC-JDN, TC-JDK, TC-JII, TC-JIH tescilli uçaklar da  zamanlar eknomik ömürlerini tamamladığı için filodan ayrılmaya başladılar. TC-JDJ, TC-JDL ve TC-JDK yakın zamanda filodan ayrılan uçaklar. Bunlardan biri TC-JDL tescilli uçak bir süredir İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda parçalanmak üzere bekliyordu. Hatta bu uçak diğer uçaklardan farklı olarak Star Alliance renklerine boyanmıştı.

Uçklardan geri ye kalan 4 adet. TC-JDM, TC-JDN, TC-JIH ve TCJII tescilli uçaklar bazı zamanlar yoğun hatlarda ve umre hac uçuşlarında halen kullanılmakta. Ancak onların da artık filodan ayrılma zamanları yavaş yavaş geliyor.

Son olarak içlerinden biri var ki pilotlara ve teknisyenlere yaptıkları ile gerçekten uçağın ruhunun olduğunu ve gerçekten  yaşadığını gösteriyor. TC-JDM tescilli ünlü uçaktan bahsediyorum. ” Deli Mayk” ( Deli Mike ). Merak edenler için hikayesi: TIKLAYINIZ

Demirörn Haber Ajansı DHA’da yayınlanan habere göre TC-JDL tescilli uçak lokanta yapılmak üzere satın alınmış..

İşte o haber:

“Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde uçuş ömrünü tamamlayan ‘Airbus A340’ tipi yolcu uçağı, restorana dönüştürülmek üzere ilçeye getirilerek montajı tamamlandı. Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci gece 14 TIR’la getirilen uçak parçalarını gören vatandaşların ilçeye uçak düştüğünü sanarak kendisini aradıklarını söyledi.

Çayırova Belediyesi’nce, Şekerpınar Mahallesi’nde 14 bin metrekare alan içerisinde ‘Uçak Park’ adı altında sosyal yaşam merkezi oluşturuyor. Park içerisine uçuş ömrü sona eren 300 yolcu kapasiteli ‘Airbus A340’ tipi yolcu uçağı İstanbul’dan parçalar halinde getirilerek montajı tamamlandı. Yaklaşık 3 ay sonra açılacak parkta ayrıca alışveriş merkezleri, park alanları da yer alacak.

UÇAĞIN DÜŞTÜĞÜNÜ SANDILAR

Uçağın parçalarını gören vatandaşların ilçeye uçak düştüğünü sandıklarını söyleyen Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, “Uçağımız buraya çok zor şartlarda geldi. Büyük bir uçak ve 14 TIR ile parçaları getirildi. Hatta bu uçağı buraya getirirken gece saat 02.00’da vatandaşlarımızdan bir tanesi panik içerisinde beni arayarak ‘Sayın başkanım, Şekerpınar’a uçak düştü’ dedi. Bende telaşlanarak hemen sordurdum. Meğerse bizim getirdiğimiz uçaktan bahsediyormuş. Ayrıca ilçede birçok vatandaş da parçaları görünce uçağın düştüğünü zannetmiş. Uçağı buraya parçalar halinde getirdik ve yaklaşık 2 ay birleştirme işiyle uğraştık. Kısa bir süre içerisinde hayata geçirmeyi planlıyoruz.” dedi.

14 BİN METREKARELİK ALAN İÇERİSİNE YAPILIYOR

Başkan Demirci, uçak restoran kafenin bulunacağı alanın bölgeye büyük değişiklik sağlayacağını belirterek, “Şekerpınar bölgemiz, sanayi ağırlıklı bir bölge ve burada yaşam alanı genellikle az. Onun için biz de burada böyle bir değişiklik düşündük. Sosyal tesisler yaşam alanları yapıyoruz ama böyle bir konseptin farklı olacağını düşündük ve böyle bir şey yaptık. 300 kişilik bir A340 uçağı aldık bu uçağın içini kafeterya, etrafında da dükkanlar, çarşılar yaparak bir yaşam alanı oluşturma gayemiz var. Dekorun oluşması, sahanın oluşması baya bir zaman alıyor ama bittiği zaman da insanların gelip çay içebileceği, yemek yiyebileceği değişik konseptte bir yaşam merkezi haline getireceğiz. İçerisinde 25-30 civarında dükkanımız olacak, parklarımız olacak. Burası yaklaşık 14 bin metrekarelik bir alandan oluşuyor, baya geniş bir alanımız var. Güzel bir proje olacağını umuyoruz.” diye konuştu.

‘İSTANBUL’DAN DA GELEN OLACAK’

Demirci, ilçelerinin İstanbul ile sınırda olduğunu ve uçak kafein sınıra yapıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Biz bölge itibariyle ulaşım güzergahlarının tam merkezindeyiz, burası büyük şirketlerin bulunduğu bir alan. Bu bölgede zaten sabah ve akşam saatleri itibariyle de ciddi yoğunluk yaşanıyor. 10 bin servis aracının girdiği bir bölgeden bahsediyoruz. Beyaz yakasıyla, mavi yakasıyla, çalışanıyla beraber İstanbul’a entegre olmuş bir ilçeyiz. Bu kadar insanın olduğu bir yerde de yaşam alanlarını oluşturmak zorundayız. Bu sadece yapmış olduğumuz projelerden bir tanesi. Burası zaten bir cazibe merkezi, sanayinin göbeği burası. Emin olun İstanbul bizden çok daha iyi biliyordur bizim bölgemizi, sınır olarak da baktığınız zaman İstanbul’un içindeyiz zaten. Eminim İstanbul’dan da çok sayıda vatandaş uçağımıza gelecektir.”

 

Bu yazı 1358 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV