THY’nin Yeni B737 MAX Uçağı İlk Uçuşunu Yaptı

Paylaş
 

Türk Hava Yolları’nın amerikalı Boeing şirketinden sipariş etmiş olduğu Boeing 737 MAX 8 tipi uçaklar hazırlanmaya devam ediyor.

Programa göre ilk önce teslim edilen TC-LCA tescilli uçağın ardından TC-LCB, TC-LCC, TC-LCE ve TC-LCF tescilli uçaklar teslim edilecekti. Ancak Boeing’in tedarik zincirinde oluşan aksaklık yüzünden şirket uçak teslimatında sıkıntılar yaşamaya başladı. Motor teslimatındaki sıkıntılar şirketin uçak sıkıntısına da yansıyınca Boeing’in Renton tesislerinde uçakları park edecek alan kalmadığı ve kentin otoparklarından birine de uçakların parkedilebilmesi için yer açıldığı belirtildi.

Aksayan teslimatlar bu şekilde ilerlerken Boeing’in Everett’teki tesislerinde de üretim bir yandan devam etmekteydi. TC-LCB, TC-LCC ve TC-LCD Renton’daki tesislerde üretimin aksaması yüzünden beklerken Everett tesislerinde üretilen TC-LCF bugün ( 13.09.2018 ) ilk uçuşunu yaptı. BOE702 uçuş kodu ile Everett tesislerinden kalkan uçak yaklaşık 20 dakikalık bir uçuşun ardından Seattle Boeing Field’a inişini yaptı. Uçağın burada yapuılacak testlerin ardından Türk Hava Yolları’na teslim edileceği belirtildi.

Bu yazı 1117 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV