Trakya İçin Nimet. Tekirdağ/Çorlu Havalimanı.

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Tekirdağ/Çorlu Havalimanı gerçekten Trakyalılar için nimet. Edirne, Kırklareli hatta Çanakkale için bile. Nasıl mı? Gelin size elimden geldiği kadar anlatayım.

Tekirdağ konumu üzere Trakyamızın İstanbul’a batıya açılan kapısı. Sanayinin büyük ölçüde sapılandığı yerlerden biride. ( Kargo uçuşlar için biçilmiş kaftan konumuz şimdilik yolcu seferleri.). Hal böyleyken geçtiğimiz günlerde medyada çıkan haberlere göre yurdumuzun çeşitli bölgelerinde doğudan batıya, kuzeyden güneye hemen hemen her bölgemizde bir havalimanı yapılması için düğmeye basıldı. Ama öncelikle şunu belirtmek isterim. Elimizdekini daha kullanamıyoruz biz. Gerçekten Çorlu Havalimanı biz Trakyalılar için nimet. Örnek vereyim: Edirneli bir hemşehrimiz Antalya’ya, İzmir’e gitmek istediği zaman mecburen  İstanbul’a gitmek zorunda. Edirne’den İstanbul şimdiki şartlarda trfiği hesap etmezsek yaklaşık 3- 3.5 saat. Trafiğide hesaba katarsanız içinden çıkılamaz. Bu yazdıklarım Atatürk havalimanı için geçerli. Sabiha Gökçen’den yine hiç hesap yapmasak daha iyi. Sadece Edirne için değil aslında tüm Trakya için geçerli bir sorun bu.  Geçtiğimiz günlerde BURADA Çorlu sanayi ve ticaret odası başkanı sayın Enis Sülün beyefendinin açıklaması her ne kadar bizlere ümit versede charter seferler yapılacağı için tarifeli uçuşlar kadar rağbet görmeyeceğini tahmin etmekteyim. Am ayinede güzel bir gelişme. Şimdilik sadece Ankara terifeli sefer olan Tekirdağ Çorlu Havalimanı’ndan her yere sefer yapılabilmesi için BURADA açılan ve muhatapları Ulaştıma Bakanlığı ile devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün muhatapları olan  imza kampanyası da oldukça büyük ilgi gördü ve bu günlerde 6.500 imzaya neredeyse ulaştı. 3. Havalimanı Çorlu Havalimanı’nın trafiğini etkileyecektir diyenler çıkacak belki. Evet onun yeri ayrı. Her ne kadar büyük olsada Trakya için yine uzak.

Oldukça yoğun olan kargo uçuşu trafiği Çorlu’yu memnun etsede bi Trakyalılar tarifeli seferler olmasını da istiyoruz. Peki neler yapılabilir?

Öncelikle  yurtiçi uçuşlarla büyük şehirler birbirine bağlanabilir. Örneğin Çorlu – İzmir, Çorlu – Antalya gibi. Hergün günün pik saatlerinde bir sefer konulsa Trakya için ideal olacağından emin olabilirsiniz. Sezonluk ta bir önerim var. Örneğin yaz sezonunda Çorlu – Trabzon, Çorlu – Samsun yada Çorlu – Ordu. Bunlar sadece benim potansiyel yolcu çokluğunun olabileceği seferler. Yurtdışı seferleride talebe göre bir kaç şehire yapılabilir. Zonguldak Havalimanı örneğindeki gibi yabancı şirketler bile belki uçmak ister. Bu seferlerden Trakya insanının faydalandığı kadar İstanbul yolcularınında faydalanacağına emin olabilirsiniz. Trafik derdi yok. En büyük avantajı da bu.

Bu konuda isteğimiz havayolu şirketlerinin ellerini taşın altına koyup tarifeli seferleri artık başlatması. Evet son bir kaç yıldır krizler, olaylar birbirini kovaladı ama artık bir şeylerin değişmesi gerek. Çorlu Havalimanı atıl kalmasın. Sesimizi duyun lütfen.

Erhan Aydoğdu

Geçtiğimiz günlerde Çorluluyuz isimli bir grupta paylaşımı yapılan chater seferler konusunun altındaki yorumlar:

Bu yazı 2228 kere okundu.
Etiketler:
Çorlu haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV