Trakyanın Kargo Durağı – Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı

Paylaş
 

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kapanması ile birlikte İstanbul Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na kayan yolcu uçağı trafiklerinin yoğunluğundan bazı büyük kargo operasyonları hava ve kara trafiği yoğun olan İstanbul yerine Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’ndan yapılıyor. Özellikle büyük kargo uçaklarının çoğu bahsettiğimiz nedenler ile büyük kargo operasyonu yapan şirketler Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’nı tercih etmekte.

Bu tip operasyonları rastladıkça ve denk geldikçe sizlerle paylaşmaktayız. Özellikle avrupa ve Asya’dan değişik şirketlere ait Antonov An-124, Antono An-12, İlyushin İl-76 hatta dünyada ticari olarak sivil havayolu şirketine uçan İlyushin il-62 tipi uçaklar ile her türlü kargo taşımacılığı yapılmakta. İstanbul Atatürk Havalimanı’nın önümüzdeki süreçte kargo operasyonlarına da kapanacağını düşündüğümüzde Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’nın özellikle kargo trafiğinin artacağı tahmin edilmekte. Buna en büyük etkenlerden biri de yukarıda da bahsettiğimiz üzere İstanbul’un hava ve kara trafiği büyük etken olacaktır.

Geçtiğimiz gün Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’nın yine kargo trafiği oldukça yoğundu.

Antonov Design Bureau şirketine ait UR-82029 tescilli Antonov an124-100 tipi dev kargo uçağı ADB2834 uçuş kodu ile almanyanın Köln Havalimanı’ndan kalktı ve Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’na geldi. Burada yükünü indiren uçak ana üssü olan Ukrayna’nın Kiev Havalimanı’na gitmek için kalkışını gerçekleştirdi.

Aynı gün dünyada ticari olarak çalışan tek kalan Rada Airlines şirketine ait EW-450TR tescilli İlyushin İl-62 tipi uçak Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’na geldi.

90’lı yılların sonlarında aktif olarak çalışmaya başlayan Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı’nın o günlerdeki trafiğini ise sizlerle daha önce paylaşmıştık.

Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı – Nostalji

Bu yazı 1349 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV